Son Dakika

• No Posts Found

SÖKE OVASINDA EN SORUNSUZ YILLARDAN BİRİNİ YAŞADIĞIMIZI SÖYLEYEBİLİRİM


İsmail ERAVCI

Söke Ziraat Odası Başkanı M. Kemal Kocabaş, Haziran ayı gelmeden Söke Ovasında pamuk yüzde 98’inin tamamlandığını belirterek her sezon olduğu gibi bu sezonda yine en erkenci bölgenin Atburgazı, Doğanbey, Güllübahçe bölgesi olduğunu söyledi.

Bu bölgede vokal yerler hariç pamuk ekiminde ve gelişmesinde sıkıntının olmadığını söyleyen Söke Ziraat Odası Başkanı M. Kemal Koçabaş “Söke Ovasında pamuk çapasıda başladı. Önümüzdeki günlerde pamuk çapası çok daha yoğunlaşacaktır. Bilindiği gibi bu sezon pamuk çapası ücretini 65 TL. olarak açıkladık. Ben üreticilerimizin ve işçilerimizin bu fiyatlara uymalarını diliyorum. Söke Ovasında pamuk çapasının başlamasıyla birlikte trafik daha yoğun şekilde artıyor. Pamuk çapası sezonlarında geçmişte istemediğimiz açı olaylar yaşadık. Bundan dolayı özellikle işçi taşıyan şoför arkadaşlardan trafikte daha dikkatli olmalarını istiyoruz. Özellikle saatinde yetişememe endişesiyle hız yapılıyor. Geçmişte bunun örneklerini gördük. Şoför arkadaşlardan önce taşıdıkları insanların güvenliğini ön planda tutmalarını istiyoruz. Bilindiği gibi Söke – Milas Karakayolu, yine Söke – Güllübahçe – Atburgazı – Balat Yolu Söke Ovasının tam ortasından geçiyor. İşin risk oluşturan yanı bu yollar yazın trafiğin en yoğun olduğu dönem. Çünkü buraları turizm yolu olduğu için yazın kışa göre trafik yoğunluğu 5-10 kat artıyor. Bu durumun trafik kazası riskini artırdığını söyleyebilirim” dedi.

Söke Ovasında temmuz ayında pamuk sulamalarının başlayacağını söyleyen Kemal Kocabaş “Ancak bu hafta içinde Menderes Nehrinde meydana gelen balık ölümleri bizleri fazlasıyla endişelendirdi. Yoğun bir balık ölümü gerçekleşti. Bizde balık ölümlerinin gerçekleştiği tahliye kanalından su numunesi alıp Aydın Halk Sağlığı Laboratuvarına gönderdik. Gelecek sonucu merakla bekliyoruz. Şu anda tahliye kanalı çevresinde ağır bir balık kokusu var. Sıçaklıkla birlikte bu koku önümüzdeki günlerde daha da artacak. Bu bölgede yaşanmaz hale gelecek. İşin ilginç yanı 1 ay sonra pamuk sulamaları başlayacak ve biz bu suyla pamuk sulamak durumundayız. Suyun rengi simsiyah ve kirlilik çok yoğun. Menderes Deltası tahliye kanalı üzerinde ölü balıklar adeta tabaka oluşturmuş durumda. Nasıl bir çözüm bulunacak doğrusu bilmiyoruz. Tahliye kanalındaki su bu haliyle denize bırakılamaz, sulamada yapılamaz. Nasıl bir çözüm bulunacak doğrusu merak ediyorum. Balık ölümleri sıkıntılı bir durum. Suyun rengi siyaha dönmüş durumda” dedi.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.