Son Dakika

• No Posts Found

ZEYTİNYAĞI PRİMİ İÇİN BAŞVURU TARİHİ 1 HAZİRANDA SONA ERİYOR


İsmail ERAVCI

Söke Ziraat Odası Başkanı M. Kemal Kocabaş, 2017 yılı üretimi zeytinyağı destekleme priminden faydalanmak amacıyla İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüklerine sıkım faturalarını verme süresinin 1 Haziran 2018 Cuma günü sona ereceğini belirterek, bugüne kadar prim desteğinden yararlanmak için sıkım faturalarını teslim etmeyenlerin süresi içinde dosyalarını teslim etmelerini istedi.

M. Kemal Kocabaş zeytinyağı prim destek başvuruları ile ilgili yaptığı açıklamada “Bilindiği gibi zeytinyağı destek primlerinden yararlanmak için iki aşamalı bir uygulama yapılıyor. Üreticiler fabrikalarda sıktırdıkları zeytinyağı sıkım faturalarını 1 Haziran Cuma günü mesai saati bitimine kadar vermek durumundalar. Yine 31 Ekim tarihine kadar sattıkları zeytinyağı satım faturalarını İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğüne teslim etmeleri gerekiyor. Zeytinyağı priminden yararlanmak için mutlak surette sıkım faturalarının verilmesi gerekiyor. Kasım ayında askıya çıkan zeytinyağı primi listeleri kesinleşerek Aralık ayı içinde de üreticilere primleri ödeniyor” dedi.

2017 yılı üretimi zeytinyağına devletin desteğinin kg. başına 80 kuruş olduğunu söyleyen M. Kemal Kocabaş “80 kuruş prim yeterli değil. 80 kuruş prim çok az. Bundan dolayı üreticilerin büyük bölümü zeytinyağı primi için dosya hazırlamıyor. Çünkü 1 ton zeytinyağı üretimi yapan çok fazla üretici yok. Üretici 200-300 kg. zeytinyağı içinde dosya hazırlama zahmetine girmiyor. Zeytinyağı primi artırılması gerekli. Geçmiş yıllarda zeytinyağı priminin en az 1 TL. olmasını istiyorduk. Ancak günümüz şartlarında 1 TL. zeytinyağı primi yeterli değil. Bu rakam en az 1,5 TL. olmalıdır. Eğer desteklemeler artırılmazsa insanlar üretimden vazgeçecekler. 2017 sezonunda zeytindeki yağ oranının düşmesi ve buna bağlı olarak fiyatlarında düşmesiyle kırsal mahallelerde hasat edilmeyen zeytinler kaldı. Tüm tarım ürünlerinde sıkıntılıyız ama zeytin üreticisi biraz daha sıkıntılı. Zeytine verilen destekler gözden geçirilmelidir ve mutlaka yükseltilmelidir. Yoksa zeytin ağaçları kışın sobalarda yakacak olarak kullanılacaktır. Zaten kırsal kesimde şehre hızlı şekilde devam eden göç daha da hızlanacaktır. Kırsal göçün artması üretimin durması anlamına geliyor ”dedi.

İlgili haberler

Yorum yaz

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.