Son Dakika

• No Posts Found

EMEKLİ ÖĞRETMENLER İCAT PEŞİNDE

İsmail ERAVCI

Gazeteniz Yeni Söke Yazarlarından emekli uzman Tarih öğretmeni Latif Yalçın ve Söke Yavuz Selim Lisesi emekli yabancı dil öğretmeni Ahmet Özpullukçu yeni bir icat için çalışmalarını sürdürüyorlar. Fikrini Gazeteniz Yeni Söke yazarı Latif Yalçın’ın ortaya attığı ve yapımını Ahmet Özpullukçu’nun üstlendiği icat ile sıkım makinesi yapılıyor.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan gazeteniz Yeni Söke Yazarı Latif Yalçın “Günümüzde artık doğal beslenme gündemde. Bizde meyvelerin suyunu kolay çıkarmak için bir makine yapıyoruz. Yapacağımız makine aslında çok basit. Baskı yöntemiyle meyvelerin suyunu çıkarmayı hedefledik. Bir kazanımız var. Kazanımızın altında delikler olacak. Zeytin, üzüm, şeftali, portakal limon  gibi meyveleri bir kese içine koyup, kazana bırakacağız. Daha sonra kazanın içine bıraktığımız zeytin ve meyvelerin üzerine başkı uygulayıp suyunun çıkmasını sağlayacağız. Burada bir tane kazan, akıllı vida ve maskı için bir kol yapacağız. Kolu döndürdüğümüzde meyveler sıkışacak ve suyu çıkacak. Yapacak olduğumuz düzenek önümüzdeki günlerde vatandaşın yaşamını kolaylaştıracak.”dedi.

Yabancı dil öğretmeni Ahmet Özpullukçu’da yaptığı açıklamada “Ben bu mesleği babamdan öğrendim. Emekli olduktan sonra baba mesleğini sürdürmeye karar verdim. Baba mesleğini yürütüyorum. Üretmeyen insan yaşamayan insandır. Biz de burada bir şeyler üretmeye çalışıyoruz. Emekli olduktan sonra bende pek çok arkadaşım gibi köşeme çekilebilirdim. Ama ben köşeme çekilmek yerine üretmeyi tercih ettim. Çalışmak çok önemli. Latif hocam bir fikirle geldi ve bu fikri şimdi gerçekleştirmeye çalışıyoruz. Pratik ve herkesin çok kolay kullanabileceği bir alet yapacağız ”dedi.

İlgili haberler

Yorum yaz

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.