Son Dakika

• No Posts Found

KARAKAYA TARİH ÖNCESİ KAYA RESİMLERİ MERKEZİ AÇILIŞA HAZIR


İsmail ERAVCI

Söke’ye bağlı Karakaya Mahallesinde yapılan Kültür ve Turizm amaçlı tanıtım amaçlı yapılan Karakaya Tarih Öncesi Kaya Resimleri merkezi çevre düzenlemesinin tamamlandığı bilgisi verildi. Tanıtım Merkezinin iç dekorasyon çalışmalarının tamamlandığı belirtilirken, Karakaya Tarih Öncesi Kaya Resimleri Merkezinin açılışı için gün saydığı belirtildi.

Karakaya Mahalle Muhtarı Hümmet Ali Yılmaz, Karakaya Mahallesinin önemli bir tarihi merkez olduğunu belirterek “Bu bölgede Milattan öncede yaşamın olduğunu tarihi resimlerden biliyoruz. Yani biz binlerce yıllık bir tarihin üzerinde oturuyoruz. Buranın kıymetini bilmek durumundayız. Karakaya’dan tarih fışkırıyor ve yapılan tanıtım Merkezi bizim için çok önemli. Sadece bizim için değil, Söke için, Aydın için, Türkiye için önemli. Buradan medeniyetler fışkırıyor. İlk insanların burada yaşadığını bilmek ve onlarla birlikte bu yöreyi paylaşmaktan son derece memnunuz ”dedi.

Bölgenin turizm varlıklarının bir bütün olarak ele alınması gerektiğini düşündüklerini söyleyen Karakaya Mahalle Muhtarı Hümmet Ali Yılmaz “Sadece Karakaya’yı tek olarak düşünmemek gerekli. Serçin Mahallesi’nden başlamak üzere Koçarlı’ya bağlı Mersinbelen Mahallesi yakınlarındaki Amazon kalesine kadar olan bölgede tarih fışkırıyor. Bölgeye gelen turistler bir günde bu bölgenin tarihi ve turistik yerlerini gezmeyi bitiremezler. Bölgenin tanıtımı Serçin ekoturizm merkezinden başlamak üzere, antik çağlardaki adı Myus olan Avşar Asar Kalesi, Söke’nin kendine ait tek doğal göleti Azap Gölü, Karakaya Tarih Öncesi Kaya Resimleri merkezi ve kaya resimleri alanı ile Koçarlı Mersinbelen yakınlarındaki Amazon Kalesi birbirini tamamlayan turizm değerleri. Bu saydığım turizm değerlerinin tamamı Beşparmak dağlarının eteklerinde bulunan yerler. Bizim Büyükşehir Belediyesinden talebimiz bölgenin bütün olarak tanıtımının yapılması. Örneğin sadece Serçin ekoturizm alanı tanıtılmamalı. Azap Gölü kenarına yapılan ziyaretçi izleme terası iyi bir proje. Turistler çok popüler olmadıysa tek bir merkez için gelmezler. Ama bir alanda çeşitli güzellikler varsa oraya gelirler. . Bölgeye Aydın Büyükşehir Belediye başkanımız Özlem Çerçioğlu çok önem veriyor. Yerli ve yabancı turistlerin bölgeye gelmeleri için çok önemli projeler yavaş yavaş hayata geçiyor. Önce Serçin Ekoturizm alanı, ardından Azap Gölü kenarına yapılan ziyaretçi izleme terası, Karakaya Tarih Öncesi Kaya Resimleri tanıtım merkezi yapıldı. Muhtarlar olarak bu çalışmalar bizi  memnun ediyor. Özlem Çerçioğlu ile birlikte beşparmak hakettiği değerekavuşuyor diyebilirim” dedi.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.