Son Dakika

• No Posts Found

KAYMAKAM YENİ DOLANDIRICILIK OLAYLARINA KARŞI UYARDI

Kurtbeyoğlu: Bölgemizde de çiftlikbank benzeri dolandırıcılık çalışmaları var. 3 ay kalırsan şu kadar, 6 ay kalırsan şu kadar, bir yıl kalırsan da yüzde 60 kar veriyorum diyerek insanlardan para toplamaya çalışıyorlar. Bu dolandırıcılıktan başka bir şey değildir.

İsmail ERAVCI

Söke Kaymakamı Tahsin Kurtbeyoğlu, dolandırıcıların yöntem değiştirdiklerinn belirterek, eskiden adı FETÖ’ye, PKK’ya karışmış, para gönderir misin şeklinde klasik yöntemleri bırakıp, çiftlik bank benzeri dolandırıcılık yöntemlerine baş vurduklarını söyledi. Kurtbeyoğlu özellikle inşaat sektöründe yıllık yüzde 60 gibi kar vaat ederek insanların dolandırılmaya çalışıldığını söyledi.

Kaymakam Tahsin Kurtbeyoğlu, son zamanlarda farklı dolandırıcılık olaylarının ortaya çıkmaya başladığını belirterek “Bu dolandırıcılık konusunda vatandaşlarımızı uyarmak istiyorum. Dolandırıcılıkla ilgili geçen toplantıda da toplantıya katılanlara uyarmıştık ama bugünkü toplantıya yeni katılan arkadaşlarımız var. Bundan dolayı bu konuda uyarılarımı yenilemek istiyoruz. Maalesef bölgemizde de çiftlik bank benzeri dolandırıcılık çalışmaları var. Burada inşaattan anlayan arkadaşlarımız var. İnşaatta yıllık yüzde 60 kar vaat eden duyurular görüyoruz. Bir ev almanızı beklemiyoruz. Sizler ev almak için belli bir miktar parayı yatırıyorsunuz, size bir yıl sonra yüzde 60 kar payı veriyorum vaadinde bulunuyorlar. İşte 3 ay kalırsan şu kadar, 6 ay kalırsan şu kadar, bir yıl kalırsan da yüzde 60 kar veriyorum diyerek insanlardan para toplamaya çalışıyorlar. Bütün artışlara rağmen yıllık faiz oranının yüzde 15’lerde olduğunu düşünürseniz yüzde 60 kar. Yani resmi faizlerin 4 katı kar dağıtımını dolandırıcılıktan başka hiçbir şey olmadığını görürsünüz” dedi.

Siz sorabilirsiniz madem dolandırıcılık girişimi de neden bir işlem yapmıyorsunuz şeklinde soruların olabileceğini söyleyen Kurtbeyoğlu “Emniyetimizde, vergi dairemizde bu konuda çalışıyor ama dolandırılan kişinin olması lazım. Dolandırılan kişinin müracaatı olması lazım. Biz bu konuda uyarı görevimizi yapıyoruz.

Artık kontör dolandırıcıları yada adı fFETÖ’ye, PKK’ya karışmış, terör örgütüne para göndermişsin gibi klasik yöntemlerin dışında yeni yöntemler deniyorlar. Birde duyduğum bir konu, sizde duymuşsunuzdur bir şekilde yaptığınız bir telefon görüşmesinde evet cevabını aldıktan sonra teşekkür ediyorlar. Sizin o evetinizi alıp başka yerlerde monte diyorlar. Aman dikkat diye dikkatinizi çekmek istiyorum” dedi.

Kaymakam Kurtbeyoğlu, Kadın ve çocuk istismarları konusunda duyarlı olunmasını da isteyip “Bu anlamda ilçemizde Sosyal Hizmet Merkezinin olması bir avantaj. Buradaki arkadaşlarımıza doğrudan yada 183 numaralı telefon hattını aramak suretiyle bildirimde bulunursanız, hızlıca müdahale ediyoruz. Bu nokta da illaki emniyet yada jandarmaya bildirmeye gerekmiyor. 183 hattını aradığınızda biz gerekli tedbirleri alıyoruz. Bunları bilmiş olunuz.

İlgili haberler

Yorum yaz

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.