Son Dakika

• No Posts Found

GÜNTEKİN ŞİMŞEK: SÖKE’NİN VE AYDIN’IN GELİŞMESİ 3T İLE MÜMKÜN

İsmail ERAVCI

MHP Aydın 2. Sıra Milletvekili Adayı Doç. Dr. Güntekin Şimşek, 3T projesi konusunda açıklamalarda bulunarak, özelde Söke’nin genelde Aydın’ın Tarım, Turizm ve Teknoloji alanında ciddi bir alt yapısı bulunduğunu belirterek, meclise gitmesi durumunda kendisinin 3T olarak adlandırdığı Tarım, Turizm ve Teknoloji alanında çalışacağını söyledi.

3T’nin son günlerde çok popüler hale gelmeye başladığını söyleyen Doç. Dr. Güntekin Şimşek “Buna bir marka değeri oluşturmak gerekli olduğunu düşünüyorum. Burada temel mesele aslında marka. Ben 3T’yi söylerken ana nüvenin de marka olması gerektiğini ifade etmeye çalışıyorum. 3T Aydınımız için özel bir T.  Coğrafya olarakta baktığımızda Aydın’a ulaşımın 3 koldan oluyor ve T şeklinde oluyor. Dolayısıyla ben buradan ilham alarak 3 T’nin Tarım, Turizm ve Teknoloji olduğunu dile getiriyorum. İnşallah başarılı olurum”dedi.

TARIM

3T’der birincisinin tarım olduğunu söyleyen Güntekin Şimşek “Bizlerin buradaki ana gayesi memleketimizin dirliği ve birliğini sağlamak. Önceliğimiz bu. Çünkü çocuklarımıza geleceğimize emanet edeceğimiz başka bir memleket yok. Dolayısıyla bu söylediğimizin dışında bizim ekonomik anlamda yöremize bir katkı sağlamamız gerekiyor. Bu katkı içinde 3T önemli. Bunlardan biri tarım. Olmazsa olmazımız. Marka değeri olabilecek çok fazla tarım ürünümüz var. Pamuk, incir, zeytin, kestane. Bunlar bu yörenin olmazsa olmazları. Bunların hak ettiği yerde olması gerekiyor. Bu ürünlerin ara ürün olmaktan çıkarıp marka ürün olması gerekiyor. Bunun için çaba harcamamız gerekiyor” dedi.

TURİZM

3T’nin ikincisinin Turizm olduğunu dikkat çeken Şimşek “Bu yörenin olmazsa olmazlarından biri. Aydın’ın 17 ilçesi var. Bu ilçelere baktığımızda Kuşadası, Didim ve kısmen Söke var. Bunların tam il geneline yaygınlaştırılması gerekiyor. Bugün turizm istatistiklerine baktığımızda Antalya’dan sonra ciddi olarak bu bölgede konaklama ve harcama var. Biz neden turizmin başkenti olmayalım ki. Kuşadası bugün turizmin başladığı ilk yerdir. Neden bu eski güçlü başkent olabilecek noktaya getirmiyoruz burayı. Kuşadası bu anlamda turizmin başkenti olursa Söke’mizde lojistik anlamda çok ciddi bir destek sağlayacaktır. Ciddi bir gelir artışı olacaktır. Otoriteler şunu söylüyor. İyi bir turizmin günlük harcaması, 800 ile 900 dolar civarında. Bu ciddi rakam. Bugün turist gemileriyle Kuşadasına ortalama 15 bin kişinin geldiğini düşünürsek, bu harcamanın ciddi bir kısmının Söke’ye ve civar ilçelere aktarılması gerekiyor. Bu nedenle turizm çok önemli. Bunu önemsememiz gerekiyor” şeklinde konuştu.

TEKNOLOJİ

3T’den üçüncüsünün Teknoloji olduğunu belirten Şimşek “Ben aslında teknolojiyi eğitimle bağdaştırıyorum. Eğitim olmazsa olmaz noktalardan biri. Ben mensubu bulunduğum Adnan Menderes Üniversitesi bir eğitim kurumudur. Lisans ve yüksek lisans düzeyinde eğitim veren bir kurum. Biz ADÜ ve kurulacak yeni üniversiteler ile burada eğitim konusunda markada olabiliriz. Bugün bakıyoruz yurt dışında, Paris’i örnek verebilirim. Kongre turizmi, kültürel turizmi, eğitim anlamında ciddi bir alt yapısı var. Neden Aydın bu şekilde olmasın. Dolayısıyla özetlemek gerekirse 3T özelde Söke’nin, genelde Aydın’ın ana nüvesi olmalı. Bizler bu konuda çalışacağımızı taahhüt ediyoruz” dedi.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.