Son Dakika

• No Posts Found

NEDEN OSMANLI DİĞERLERİNDEN FARKLIDIR?

Latif Yalçın
Emekli uzm. Tarih Öğretmeni

Osmanlı Beyliği en küçük toprağa sahip olmasına rağmen neden ve nasıl üç kıtada söz sahibi bir imparatorluk haline geldi? Bu yazımda  bu konuyu inceleyeceğim. Önce işin rastlantı, şans kısmına bakalım. Osmanlı’nın şansı neydi?

Büyük Moğol saldırısı Asya’dan Türkmenlerin göç etmesine sebep olduğu aşikardır. Moğollardan kaçan yüz binlerce Türkmen 13. yüzyıl başında Anadolu’ya sığındılar. Konya’da bulunan Anadolu Selçuklu bu Türkmenleri başından savıp Batı Anadolu’ya yönlendirildi. Batı Anadolu’da bulunan beyliklerden en akıllı hareket edeni Osmanlı idi. Gelen Türkmenleri Bizans’a karşı kullandı. Bizans zayıflamıştı, valiler kendi başlarına buyruk davranıyorlardı.

Osmanlı bu valilerin bazılarını kendi tarafına çekip, birbirlerine düşürerek akıllı bir politika izliyordu. Bizans Batı’dan Bulgar, Sırp, Arnavutların saldırılarına uğruyordu. Osmanlı, imparatora yardım etmeye başladı. böylece imparatorun güvenini ve dostluğunu kazanmış oluyordu. Ayrıca Bizans’a yardım bahanesiyle Avrupa’ya giden akıncılar bölgeyi iyice tanımaya başladı. Osmanlı beyleri akıllı politikalar izlediler. Bizans’a karşı birbirine düşürme politikası güttüler.

Diğer Anadolu beyliklerine karşı dostça politikalar izlediler. Anadolu beylikleriyle savaşmadılar kız alıp verdiler, parayla toprak aldılar. Genişledikçe toprakları, başkentlerini batıya taşıdılar. Avrupa’daki Hıristiyanların mezhep ayrılıklarından yararlandılar. Örneğin; Ortodoks’lara karşı zayıf durumdaki Bogomil Mezhebi’ni korudular.

Böylece Boşnakların Müslüman olmasını sağladılar. Aldıkları yerlerin yaşam tarzlarına müdahale etmediler. Örneğin Lajoş’un yerine Janos’u getirdiler başa ve kendilerine tabi tuttular. Kazıklı Voyvoda’yı kovalayıp kardeşini Romanya’ya bey yaptılar.

Teslim olan şehirleri yağmalamadılar. Kendileriyle savaşan şehirleri üç gün yağmaladıktan sonra eşit haklar sağladılar. Kardeşler arasındaki taht kavgalarında kurallar koyarak, devletin ömrünü uzattılar. En aklı başında ve yaşlı olan şehzadeyi padişah yaptılar, siyasi karmaşayı önlediler. Düzenli orduyu ecnebilerden kurarak isyan etmelerini önlediler. Çünkü yerli askerler kendi boy beyinin emrine giriyor ve siyasi, askeri istikrarsızlık çıkarıyorlardı.

Osmanlı padişahları, Bizans’ın devlet yönetim biçiminden çok şey öğrendiler. Devletin ömrünü arttırdılar. Teknolojisi yüksek silahlara sahip dünyanın en güçlü ordusunu kurdular. Bütün bu saydığım faktörler ayrıca beyliğin bulunduğu coğrafi konum küçük beyliği, büyük bir imparatorluk haline dönüştürdü.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.