Son Dakika

• No Posts Found

MUHTAR SUNA: “BİR ANDA LATMOS NEREDEN ÇIKTI ANLAYAMADIK”

İsmail ERAVCI

Söke’ye bağlı Kisir Mahalle Muhtarı Baki Suna, son yıllarda Yunanistan’ın adalar üzerinde hak iddia etmeye başladığı bir dönemde adı yüzyıllardır Beşparmak Dağları olan bölgenin en önemli dağının adını Yunanca olarak söylemenin mantıklı bir tarafını bulmakta zorluk çektiklerini söyledi.

Beşparmak dağlarında yüzyıllardır kendilerinin yaşadığını söyleyen Muhtar Baki Suna “Beşparmak dağlarının adını değiştirmeyi düşünüyorlarsa önce bizim görüşlerimizi almaları gerekiyor. Beşparmak dağları Söke’nin yanısıra Koçarlı, Karpuzlu, Çine ve Milas ilçeleri sınırları içinde bulunan önemli bir coğrafi işaret. Bin yıldır bu dağlarda Türk gelenek ve görenekleri hakim. Beşparmak dağlarında bizim 1000 yıllık kültürümüz yok sayılarak Latmos demenin ilerde tamir edilemeyecek sonuçları olur. Yunanlılar hak iddia edebilir. Zaten sürekli hak iddia ediyorlar. Beşparmak dağlarına Latmos diyerek bu konuda Yunanlılara koz vermeyelim. Bu bölgedeki hiç kimsede bu dağlara Latmos demiyor, Beşparmak diyor. Biz toplum olarak gizemli kelime kullanmayı seviyoruz yada çok bilmişlik yapıyoruz. Beşparmak dağlarını da Latmos diyenler bilmişlik taslıyorlar. Bin yıldır bu bölgedeki Türk kültürünü yok sayıyorlar. Bundan dolayı üzgünüz.

Bizde muhtarlar olarak karar aldık ve kesinlikle Latmos adını kullanmayacağız. Bu dağlar Beşparmak dağlarıdır. Muhtarlar olarak Beşparmak Dağları diyeceğiz. Bu bölgede bizlerin yaşam biçimlerini hiç kimse silemez. Biz muhtarlar olarak sürekli Beşparmak dağları adını kullanacağız. Tüm vatandaşlarımızı da Beşparmak dağları adını kullanmaya davet ediyoruz. Latmos adı kullanılacaksa turizm rehberinde Beşparmak Dağları yazılıp (Latmos) şeklinde belirtilmesini öneriyoruz” dedi.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.