Son Dakika

• No Posts Found

YAZ AYLARININ VAZGEÇİLMEZİ, KARPUZ

Meryem Yavaşoğlu

Yaz meyvesi denince ilk akla gelen karpuzun, hasat döneminin  üzerinden yaklaşık bir ay geçmiş olmasına rağmen tezgahlarda hareketlilik yeni başladı.

Bu sene ilk çıktığı dönemde fiyatların yüksek olması ve Ramazan Ayı dolayısıyla beklenen ilgiyi göremeyen karpuz, son günlerde vatandaşların talep ettiği mahsuller arasında yerini aldı. Hasat döneminden bu yana, fiyatları kilo bazında 1 buçuk lira kadar ucuzlayan karpuz, Ramazan Ayı’nın da bitmesiyle birlikte karpuz satıcılarının yüzünü güldürecek gibi görünüyor.

‘Fiyat düştü’

Söke dere  caddesinde karpuz satışı yapan Söke esnaflarından Bedirhan Durankuş; “Ortalama 10-11 kilogram gelen karpuzlarımızı bugünlerde kilosu  1,5 TL den veriyoruz. Her ne kadar kara karpuz satışı yapsak da, bizim halkımız alaca karpuzu tercih ediyor.  O yüzden kara karpuzun bundan sonra satışlarını yapmayı düşünmüyoruz. Hasat döneminin üzerinden 30 gün geçti. Ramazan ayı girmeden hemen önceki günler karpuzu kilosu 3 liradan satıyorduk. O günden bu yana karpuz üretimi arttığı için fiyatlarımız bugün 1,5 liraya kadar düştü.” dedi.

‘Beğenmeyenlere, iade garantisi veriyoruz’

Halkın ucuz karpuz diye piyasaya kötü mahsulleri süren kişilerden alışveriş yaparak pişman olduklarını dile getiren Bedirhan Durankuş;  “Yanlış tercih yapan vatandaş karpuzu yiyemeden çöpe atıyor. Karpuzu boş yere eve taşıyıp, sonra da çöpe atıyorlar. İnsanların parası boşa gidiyor, karpuzu eve kadar taşıdıklarıyla kalıyorlar. Biz üreticiden 80 kuruşa mâl ettiğimiz karpuzu, Atça’dan temin ediyoruz, Söke’ye getiriyoruz ve müşterinin beğenmediği karpuzu iade etme garantisi veriyoruz. Ucuza karpuz satanlar bunun garantisini vermez. O yüzden  insanlarımıza bildikleri tanıdıkları karpuzcudan alışveriş yapmalarını tavsiye ederim.” şeklinde konuştu.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.