Son Dakika

• No Posts Found

SEBZE FİYATLARI CEP YAKIYOR

İsmail ERAVCI

Haziran ayının ortalarına geldiğimiz şu günlerde Söke Çarşamba pazarındaki sebze ve meyve fiyatları cep yakıyor. Söke Çarşamba pazarında taze fasulyenin kg.’ı 7 TL’den tezgahlarda yerini alırken, biber 5 TL’den, domates 4 TL.’den, patlıcan 4 TL.’den, börülce 10TL ‘den, salatalık 1,5 TL., bezelye 6 TL., kiraz 5 TL., şeftali 4 TL.’den pazarda yerini aldı.

Vatandaşlar fiyatların çok yüksek olduğunu belirterek “Haziran ayındayız. Sebze fiyatları cep yakıyor. 3 TL’nin altında sebze yok. Yaz mevsimi olmasına rağmen fiyatların bu kadar yüksek olmasını anlayamıyoruz.”dediler

Fiyatların bugünlerde çok yüksek olduğunu kabul eden pazarcı esnaflarından Üray Beyin “Şu anda sebze fiyatlarının yüksek olmasının nedenlerinden biri sera üretiminin sonuna geldik, tarla üretimleri ise yeni yeni tezgahlarda yerini almaya başladı. Arada bir boşluk var. Bu boşluktan dolayı fiyatlar yüksek. 2 hafta sonra tezgahlardaki sebze fiyatlarında en az yüzde 50 bir düşme olur. Şu anda 4 TL olan domates 1 TL.’ye, yine patlıcan, biber gibi sebzelerin fiyatları da 2 TL’nin altına düşer. Bir kez daha söylüyorum seradan tarlaya geçiş sürecindeki boşluk nedeniyle fiyatlar yüksek”dedi.

Üray Beyin özellikle soğan fiyatlarını dikkat çekerek “Bu sene zam şampiyonu soğan. Soğan fiyatları sürekli yükseliyor. Önümüzdeki haftalarda fiyatların biraz daha tırmanacağını söyleyebilirim. Soğan fiyatları bizi de şaşırtıyor” dedi.

Pazarcılardan İsmail Mert’de son yıllarda cirolarının iyice düştüğünü belirterek “Kar oranımızda buna bağlı olarak düştü. Vatandaşın alım gücü azaldı. Üretmek, yetiştirmek kolay değil”dedi.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.