Son Dakika

• No Posts Found

LATMOS ÇARŞISI’NDAKİ ESNAFLARDAN AÇIKLAMA

İsmail ERAVCI

Beşparmak dağlarının isminin son zamanlarda antik ismiyle Latmos olarak kullanılmasına muhtarlar tepki göstermişlerdi. Beşparmak dağlarının isminin unutturulmaya çalışıldığını söyleyen Muhtarlar Latmos Değil, Beşparmak kampanyası başlatmışlardı.

Gazeteniz Yeni Söke muhtarların bu haklı taleplerini gündeme taşırken, Söke Belediyesi Santral Garajı yanında yaptığı işyerlerinin bulunduğu alana Latmos Çarşısı ismini verdi ve geçtiğimiz günlerde levhayı da dikti. Gazeteniz Yeni Söke’nin Salı sayısında “Söke Belediyesi’nden Muhtarlara inat Latmos” başlıklı haberin yayınlanması Söke’de gündem oluşturdu.

Söke Belediyesi’nin Santral Garajı yanındaki işyerlerinde kiracılardan Eylem Günal Gürbüz, Betül Satılık, Metin Özsez, Serhat Fidan, Ali Özar ve Birsel Salınan amaçlarının çarşının dikkat çekmesini sağlamak ve bundan dolayı böyle bir ismi oylayıp belediyeye sunduklarını dile getirdiler. Çarşının Latmos adını belirlerken, muhtarların açıklamalarından habersiz olduklarını söylediler. Serhat Fidan ve esnaflar yaptıkları açıklamada “Burası açıldığından beri bir ismi yoktu ve burayı hiç kimse bilmiyordu. Bizde bu çarşının bir ismi olmasını istedik. Söke Belediyesi buranın adının Söke Çarşısı veya Garaj çarşısı olmasını istedi. Biz garajın buradan bir süre sonra kalkacağını söyledik. Söke Çarşısı ismi de çarşı ile karışacağını düşünerek uygun bir isim aradık. Değişik öneriler geldi ve Latmos ismi konusunda çoğunluk karar verdi. Biz Latmos Canter olmasını istedik. Ama Söke Belediyesi Canter yerine çarşı kelimesine uygun gördü” dediler.

Latmos Çarşı ile ilgili yapılan haber çarşı esnafları olarak kendilerini derinden üzdüğünü söyleyen Esnaflar “Çarşı’nın ismini biz esnaflar Demokratik bir seçim ile birlikte seçtik ve Belediyemize sunduk. Belediye başkanımız Sayın Süleyman Toyran da bizleri kırmayarak kabul etti. Son zamanlarda gündemde olan köy muhtarlarının da dahil olduğu Latmos-Beşparmak tartışmalarıyla uzaktan yakından hiçbir ilgimiz yoktur. Ticaret hayatına yeni bir alışveriş merkezinde başlayan çoğu esnafın böyle bir habere konu olması ziyaretçi sayımızı olumsuz yönde etkileyebilir. Bu konuda atılacak adımlarda biz esnafların da fikrini alarak haber yapmanızın daha etik olacağı kanaatindeyiz” şeklinde açıklamalarda bulundular.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.