Son Dakika

• No Posts Found

DOMATESİN FİYATI DÜŞECEK, BİBERİN FİYATI YÜKSELECEK

İsmail Eravcı

Söke Meyve ve Sebzeciler Esnaf Odası Başkanı M. Ümit Coşkun, mevsimine göre pazardaki sebze ve meyve fiyatlarının yüksek olduğunu belirterek, önümüzdeki süreçte bazı sebze fiyatlarının düşeceğini, bazılarının ise yükseleceğini söyledi. Fiyatı düşecek sebzeler arasında domatesin olduğunu söyleyen Başkan Ümit Coşkun, fiyatı yükselecek sebzeler arasında ise salatalık ve biber olduğunu belirtti.

Konuyla ilgili Gazeteniz Yeni Söke’ye açıklamalarda bulunan Ümit Coşkun “Sera ile tarla bitkileri arasında bir dönemdeyiz. Bundan dolayı sebze fiyatları biraz yüksek. Ancak fiyatların fazla düşeceği pek düşünülmesin. Bazı sebze fiyatları düşebilir ancak bazıları da yükselecektir. Bugün Çarşamba pazarında domatesin en düşük fiyatı 2,5 TL. Önümüzdeki 15 gün içinde domates fiyatları 1 TL.’ye kadar düşer. Ancak domates fiyatları 1 TL’nin altına düşmez. Şu anda salatalığın kg.’ı 50 kuruş. Piyasada salatalıkta arz talebi var. Ancak 15 gün sonra salatalığın kg’ı 1,5 TL’nin altında olmaz. Yani yüzde 200 oranında bir artış olacak. Çünkü salatalıkta ekim alanları daraldı ve ikinci dökümlerinde neredeyse sonuna geldi.

Ben tüketicilere bir kötü haber daha vereyim. 15 gün sonra biber fiyatları da yükselecek. Biberde ekim alanları azaldı. Bu yaz döneminde biber fiyatları 5 TL.’nin altına düşmeyecek.”dedi.

Geçtiğimiz yıllarda kg’ı 50 kuruş ile 1 TL. arasında değişen soğan fiyatları ile ilgili de açıklamalarda bulunan Ümit Coşkun “Geçen yıla göre soğan fiyatları 10 kata varan oranlarda yükseldi. Geçen sene 50 kuruş olan soğan fiyatı bu sene 5 TL’ye çıktı. Hatta tezgahlarda 6 TL. olan soğan fiyatları da var. Soğan fiyatlarının neden böyle yükseldiğine gelince. Üreticiden çok ucuza toplanan soğanlar depolara saklanıyor. Yani soğanlar tüccarın elinde. Tüccar istediği fiyattan pazara sürüyor. Önümüzdeki günlerde de soğan fiyatları düşmez. 5 TL ve üzerinde soğan fiyatlarına alışmamız gerekiyor. Soğan Türkiye’nin belli bölgelerinde yetişiyor. Ekim alanları azaldı. Tüccar ucuza satmaz. Yani bu yaz sebze ve meyve fiyatları çok düşük olmayacak.”dedi.

 

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.