Son Dakika

• No Posts Found

ATB AB PROJELERİ SERGİSİ’NDE PROJELERİNİ ANLATTI

HABER MERKEZİ

Aydın Valiliği ev sahipliğinde düzenlenen Aydın’da 40 kuruma ait 78 projenin sergilendiği programda Aydın Ticaret Borsası gerçekleştirdiği projelerini anlatı.

Programa Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger, Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonu Heyet Başkanı Büyükelçi Dr. Christian Berger, kurum temsilcileri katılım sağladı.

Aydın Ticaret Borsası Meclis Başkanı A. Bahri Erdel ve Yönetim Kurulu Başkanı Fevzi Çondur’un hazır bulunduğu programda, Aydın Ticaret Borsası’nın standında, KOSGEB tarafından desteklenen  Tematik Proje kapsamında Aydın İli Zeytinyağı Pazar Payının Arttırılması, Türkiye Ulusal Ajansı tarafından desteklenmeye uygun görülen “Degüstatör Eğitmenliği ve Degüstatörlük”projesi ve Avrupa Birliği tarafından desteklenmeye hak kazanan, Aydın Ticaret Borsası’nın ortak olduğu “Pazarlama, Uluslararasılaşma ve Kalkınma” (M.I.N.D) projesi hakkında katılımcılara bilgiler aktarıldı.

Büyükelçi Berger’e zeytinyağını tattı

AB Türkiye Delegasyonu Heyet Başkanı Büyükelçi Dr. Christian Berger’e Uluslararası Zeytin  Konseyi (International Olive Council / IOC) tarafından akredite olan, Aydın Ticaret Borsası Tadım Paneli  uzmanı Celil Oruç tarafından zeytinyağı tadımı yaptırılarak, kaliteli zeytinyağını nasıl ayırt edebileceği, kaliteli zeytinyağında olması ve olmaması gereken özellikler hakkında bilgiler verildi.

Çondur, AB’de zeytinyağı kota ve vergi oranlarının makul olmasının gerekliğini iletti

Aydın Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Fevzi Çondur, AB Türkiye Delegasyonu Heyet Başkanı Büyükelçi Dr. Christian Berger’e, AB tarafından ülkemize uygulanan politikalar ile ülkemiz zeytinyağı ihracatı  olumsuz yönde etkilenmektedir. AB, özellikle ambalajlı zeytinyağında yüksek oranlarda vergi uygulamaktadır.Dünya zeytin ve zeytinyağı üreticisi ilk beş ülke içerisinde yer almamıza rağmen Türkiye Avrupa pazarına ancak katma değeri düşük ham zeytinyağını dökme olarak  satarak girebiliyor.  Bu zeytinyağını İtalya ve İspanya gibi Akdeniz`in diğer büyük zeytin üreticisi ülkeler, ülkelerindeki dahilde işleme rejimi teşvikleriyle satın alarak, Türk Zeytinyağını  ambalaja koyarak ABD, Kanada ve Japonya gibi  büyük zeytinyağı ithalatçısı ülkelere Türk firmalarımızdan daha iyi fiyatlarla pazar buluyor. Ülkemiz büyük pazarlarda kotalar ve gümrük vergilerinden dolayı, yeterince Türkiye adına ürününü satamamaktadır. AB tarafından uygulanan vergi ve kotaların Türk Zeytinyağı adına daha makul bir düzeyde olması gerektiğini iletti.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.