Son Dakika

• No Posts Found

BALIKÇILAR DERTLİ

Meryem Yavaşoğlu

Ülkemizde her yıl 15 Nisan’da deniz ürünlerinin devamlılığı için getirilen av yasağı dolayısıyla balık pazarlarında durgunluk yaşanıyor.

15 Nisan’dan itibaren yaklaşık 4,5 ay denizlerde avlanmanın yasak olduğu bugünlerde, balık satışlarında yaşanan durgunluktan esnaf dert yanıyor. Balıkçılar, denizlerdeki ürünlerin yok olma ihtimalini ortadan kaldırmak ve balıkların üreme mevsiminde avı önlemek amacıyla uygulanan av yasağının kaldırılacağı 1 Eylül tarihini dört gözle bekler oldu.

Halden balıkların çıkıp çıkmamasına göre fiyatların değişkenlik gösterdiğini dile getiren Söke Çarşamba Pazarı balıkçı esnaflarından Emre Kaya, “En büyük amacımız vatandaşlara uygun fiyatla satış yapmak ancak bugünlerde bu çok mümkün olmuyor.  Av yasağının devam ettiği günlerde, buzluklarda muhafaza edilen balık stoklarının azalması nedeniyle fiyatlarda yükselme söz konusu. Ramazan ayı nedeniyle de bir durgunluk yaşadık, seçim döneminin de aradan çıkmasıyla müşterilerin biraz daha ilgisinin artacağını tahmin ediyoruz. Bu artış da olmazsa 1 Eylül’e kadar bekleyeceğiz.” diye konuştu.

Bazı balık türlerinin fiyatları

Güncel balık fiyatları kilogram bazında şöyle oluştu; Sardalya 10 TL, Kefal, Kopez 15 TL, Çupra 30-40TL, Dil balığı 25 TL, Sarı balık 20 TL, Yayın balığı 20 TL, Tekir 40 TL

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.