Son Dakika

• No Posts Found

PROF. DR. GENÇ, “AİLELER SINAV İÇİN ÇOCUKLARINI BASKILAMAMALILAR”

Meryem Yavaşoğlu

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi(ÖSYM) Söke İlçe Sınav Yöneticisi ve İşletme Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Fatma Neval Genç, öğrencilere ve ailelere bu hafta sonu yapılacak Yükseköğretim Kurumu Sınavı(YKS) öncesi önemli tavsiyelerde bulundu.

Prof. Dr. Fatma Neval Genç, öğrencilerin her zaman ki yattıkları saatte yatmaya özen göstermeleri gerektiğini  dile getirerek önemli önerilerde bulundu. Genç; “Gençlerimiz  sınav gününe bir- iki gün kala çalışmayı bırakmalılar, çünkü sınavda son çalışılan bilgiler eski öğrenilen bilgilerin önüne geçebilir. Diyetlerine ve yediklerine dikkat etsinler. Birbirinden farklı midelerini rahatsız edecek  abur cubur tarzı yiyeceklerden uzak dursunlar. Sınavda belirlenen giriş-çıkış saatleri var, belli zaman zarfı içinde öğrenciler istedikleri gibi sınavı bırakıp gidemiyorlar. O yüzden öğrenciler bunu ön görerek sınav salonuna giriş yapmalı. Dolayısıyla bu kurallara uyan öğrenciler, hem uyku düzeni açısından hem beslenme düzeni, hem de psikolojik anlamda rahat edeceklerdir. Öğrenciler sınav arefesinde,  açık hava alanlarında vakit geçirerek de iyi bir hazırlık yöntemi uygulamış olurlar.” dedi.

Sınav salonuna neler sokulabilir?

Sınav salonunda bulundurulup bulundurulmaması gereken materyaller hakkında da bilgiler veren Genç; “Öğrencilerimiz sınav salonuna getirip getirmemesi gereken materyallerin hangisi olduklarını iyi bilse de hatırlatma yapmakta fayda görüyorum. Gençlerimiz yanlarında üzerinde hiç bir ambalaj olmamak kaydı ile bir şişe su getirebiliyorlar. Sınav esnasında kullanılacak kalem, silgi, kalemtıraş gibi kırtasiye türü ihtiyaçlar da zaten ÖSYM tarafından tüm öğrenciler için sıralarında hazır edilmiş olacak. Öğrencilerimizin mutlaka sınav giriş belgelerini ve TC kimlik kartlarını yanlarında getirmeleri gerekiyor. Ayrıca gençlerimizin üzerlerinde cep telefonu, araba anahtarı, bozuk para, cüzdan, takı ve aksesuar gibi eşyaları bulundurmaması gerekiyor ki  girişte yapılan aramalarda sorunlar yaşanmasın, öğrencilerimizin konsantrasyonları bozulmasın.” şeklinde konuştu.

Ailelere de önemli görevler düşüyor 

Böyle sınav dönemlerinde ailelere de çok önemli görevlerin düştüğünün altını çizen Genç ; “Mutlaka her ailenin çocuğundan çeşitli beklentileri vardır ama bunu öğrenciye stres yaratacak biçimde yansıtmak doğru olmayacaktır. Aileler için zaten her şeyden önce çocukları gelmektedir.  Sınav tabi ki önemli ama  bunu onlara baskılayarak değil, iyi bir üslupla anlatmak gerekir. Önemli olan çocuklarımızdır, sınavlar tekrarlanabilir, ama kaybolan özgüvense, insani ilişkilerse onu tamir etmek daha zor olacaktır. Bunu düşünerek aileler ‘eğer kazanamazsan, eğer yanlış yaparsan’ gibi ifadelerden kaçınmalıdırlar.  Öğrencilerimizin ve ailelerimizin yapabilecekleri bireysel hazırlıkların dışında zaten, biz tüm gerekli prosedürleri uygulamaya koyarak tüm teknik önlemleri almış durumdayız. Tüm öğrencilerimize başarılar diliyorum. Umarım onlar için hedeflerine giden bu sınav, iyi bir şekilde sonuçlanır.” ifadelerini kullandı.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.