Son Dakika

• No Posts Found

2018 YILI LEYLEK HALKALAMALARI YAPILDI

İsmail Eravcı

Aşağı Büyük Menderes Havzası’nda, Söke’ye bağlı köylerde 2018 yılı yavru leylek halkalamaları, Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma Milli Parklar Genel Müdürlüğü ve İzmir Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü arasında imzalanan bir çalışma protokolü kapsamında yapıldı.

Ege Üniversitesi – EKODOSD işbirliğiyle, Kuşadası ADM ’in araç ve BOM desteği sağlanarak yapılan halkalama çalışmalarına İzmir Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Ortaç Onmuş’un koordinatörlüğünde, EKODOSD gönüllüleri Yeşim Cinbaş, Değer Eren, Akife Ece Yavaş, Merve Yavaş, Yağmur Yavaş, Ahmet TAŞÇI’nın katkılarıyla halkalama çalışmaları gerçekleştirildi. Halkalama çalışmaları sırasında leylek yavrularının ağırlıkları, gaga boyları, Tarsus(kanat) uzunlukları da ölçülerek kayıtları tutuldu. Bu arada cinsiyet tayini ve bilimsel araştırmalarda kullanılmak üzere her yavrudan tüy örnekleri alındı. Üzerinde 4 harften oluşan harf kombinasyonları bulunan, uzaktan da okunabilen mavi-beyaz PVC plastik halkalar, yavru leyleklerin sağ bacaklarına takıldıktan sonra tekrar yuvalarına geri bırakıldı.  8 yıldır halkalanan leyleklerden bazılarının geldiği görülerek, halka numaraları okunup kayıt altına alındı.

Halkalama çalışmalarının önemine değinen EKODOSD Başkanı Bahattin Sürücü “Bilimsel olarak yapılan halkalama çalışmaları sayesinde leyleklerin Afrika’dan dönüp-dönmedikleri, aynı alana mı yoksa farklı alanlara mı gittikleri, kaç yıl yaşadıkları, beslenme alanlarındaki değişimler belirlenmektedir. Yapılan halkalama çalışmaları sayesinde, yöre insanları arasında farkındalık oluştuğu, leyleklere karşı duyarlılıklarının daha da arttığı görüldü. Çalışmalar sırasında yörede bulunan çocuklara leyleklerin yaşamları, üreme dönemleri, göçleri ve çevresel sorunlarıyla ilgili bilgiler verildi” dedi.

Leylekleri en çok çevresel faktörlerin etkilediğini söyleyen Sürücü “Doğaya atılan saman ipleri, gübre çuvalları, naylon ve plastik atıkların, her yıl olduğu gibi leylekler tarafından bu yıl da yuvalara getirdiği görüldü.  Bazı yuvalarda leylek yavrularının iplere ve naylon poşetlere dolanarak öldükleri tespit edildi.

Eski yıllara oranla leyleklerin sayılarında azalma görüldüğü, bunun nedeninin beslenme alanlarını oluşturan sulak alanların azalması ve tarımda kullanılan zirai ilaçların yoğun bir şekilde kullanılması olduğu düşünülmektedir. Kamu kurumları, Üniversite ve sivil toplum örgütlerinin işbirliği halinde yaptığı çalışmalar, bilinçlenmenin ve duyarlılığın artmasını sağlayacak ve bu canlıların geleceğini olumlu yönde etkileyecektir” dedi.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.