Son Dakika

• No Posts Found

SÖKE’DE YKS, SORUNSUZ GEÇTİ

İsmail Eravcı

Söke’de hafta sonu yapılan Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) birinci oturumunun sorunsuz geçtiği belirtildi. İlçe genelinde 6500 adayın da 26 binada sınavlar sabah saat 10.15’te başladı. İlçede en fazla adayın sınava girdiği okullardan biri Batı Söke Çimento Ortaokulu oldu. Bu binada 23 salonda sınav yapılırken, sınava giren sayısı 450 öğrenci olarak açıklandı. Batı Söke Çimento Ortaokuluna 22 salon ile Söke Şehit Emre Acar Cumhuriyet Anadolu Lisesinin takip ettiği öğrenildi.

Yükseköğretim Kurumları Sınavı yani üniversite sınavına girecek olan öğrenciler sabah saat 08.30’dan itibaren sınava girecekleri binaların önlerinde toplanmaya başladılar ve öğrenciler saat 09.00’dan itibaren sınavlara alındılar. Bu yıl ilki gerçekleştirilen YKS’nin birinci oturumu olan TYT saat 10.15’te başladı. Erken saatlerden itibaren sınava girecekleri binalara gelen adaylar, kimlik kontrolü yapılarak, güvenlik kontrolünden geçirilerek sınav salonlarına alındıkları görüldü. Adayların sınava girişleri sırasında kapıdaki güvenlik gö7revlilerinin detaylı bir üst araması yaptıkları görülürken bayan adayların saç tokaları bile incelendi. Sınav binalarının kapıları saat 10.00’da kapatılarak, bu saatten sonra gelen adaylar sınava alınmadı. Bu yıl Türkiye genelinde 2 milyon 381 bin 784 adayın başvurduğu TYT 7 bin 884 binada toplam 129 bin 291 salonda gerçekleştirildi.. TYT’de Türkçe testinden 40, Sosyal Bilimler testinden 20, Temel Matematik testinden 40, Fen Bilimleri testinden 20 olmak üzere toplam 120 soru yöneltilirken sınav, 135 dakika sürdü.

Adayların TYT’de sınav süresinin ilk 100 dakikası tamamlanmadan ve sınavın son 15 dakikası içinde sınav salonunu terk etmelerine izin verilirken, sınav sırasında kısa bir süre için bile olsa (tuvalete gitmek dahil) sınav salonundan çıkmalarına izin verilmedi.

YKS’nin ikinci ve üçüncü oturumu ise dün yapıldı. Alan Yeterlilik Testi (AYT) ile Yabancı Dil Testi (YDT) ise dün gerçekleştirildi. Öte yandan TYT ve AYT oturumlarının her birinde Söke’de yaklaşık 1200 sınav ve güvenlik görevlisi görev yaptı.

VELİLER DAHA HEYECANLIYDI

YKS’de adaylar kadar anne ve babalarında heyecanlı olduğu görüldü. Anne ve babalar çocuklarını saat 10.00’a kadar okul binalarına uğurladılar. Saat10.00’dan itibaren anne ve babalar okul bahçelerinden çıkarıldı. Okul bahçelerinden çıkarılan aileler bu sefer okul bahçelerinin kenarlarındaki kaldırımlara oturarak içerdeki çocukları için dua ettikleri görüldü. Adaylar içerde ter dökerken, aileleri dışarda ter döktüler. Saat 12.00’den itibaren aileler yine okul bahçelerini çevreledikleri, dört gözle çocuklarının binanın kapısından çıkmalarını bekledikleri görüldü. Saat 12.30’da sınavın bitmesiyle adaylar kapılarda görüldü. Adayların büyük çoğunluğunun yorgun ve endişeli oldukları görüldü.

ORTAK GÖRÜŞ SÜRE YETMEDİ OLDU

Sınavdan çıkan adayların ilk tepkileri sürenin yetmediği şeklinde oldu. Özellikle Türkçe ve Matematik sorularında uzun metinler nedeniyle adaylar zaman kaybettiklerini belirterek “Uzun metinler ve yoruma dayalı sorular nedeniyle zaman kaybettik. Kolay soru yoktu. Ama genelde bilgiye dayalı değil, yoruma dayalı sorularda zorlandık. Birbirine yakın cevaplarda zamanı verimli kullanamadık” derken özellikle bayanlardan bazılarının ağladığı görüldü. YKS sonuçları ise 31 Temmuz’da açıklanacak. Daha sonra tercih dönemi başlayacak.

Söke İlçe Sınav Yöneticisi Prof Dr. Fatma Neval Genç cumartesi günü yaptığı açıklamada “Söke’de 26 binada yapılan ve 6500 dolayında adayın katıldığı sınav  sorunsuz yapıldı. Bize yansıyan bir sorun yok. Katılımın yüzde 100’e yakın olduğunu söyleyebilirim. Cumartesi günü TYT sınavı yapıldı. Pazar günü de Alan Yeterlilik testi ile Yabancı Dil Testi ile sınavları tamamlamış olacağız. Sıkıntısız şekilde sınavları tamamlayacağız” dedi .

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.