Son Dakika

• No Posts Found

AHLÂKİ OLMAYAN DAVRANIŞLAR

Sevgili dostlar, Yüce Allah önce beşer olarak yarattığı ve sonra insana tekamül ettirdiği bizleri bir takım özelliklerle bezeyerek bu kıvama getirdi. Bu farkındalığı da değerli kılacak bir amaca yönelik dizayn ettiğini bildirmektedir. O amaca ulaşmak için de, hayatımızı bir sınav çerçevesi içerisinde geçireceğimizi ve sonucunun da Allah tarafından ödülle taçlandırılacağı ifade ediliyor. Bu ödülde sınav sonuçlarına göre Cennet veya Cehennem olacaktır. Bunu da kişi, serbes iradesiyle kendisi belirleyecektir. Yaratıcı, ifade ettiğimiz gibi insanı bu kıvamda, kabiliyette ve dirayette donatmıştır. O beşer halindeki kan dökücü ve fitne çıkarıcı yapısını, insani özellikle kontrol altına alsın ve ıslah ederek yönetsin istemiştir. Ancak, buna mecbur etmemiş, zorlamamış ve serbes iradesine bırakmıştır. Karşısında seçimini yapacağı iki yol var etmiştir, biri Cennete, diğeri de Cehenneme gidiyor. Bu yolların çaprazına da bilgilendirici Hz. Peygamberi koymuştur. Peygamberin elinde Allah’ın ilahi mesajlarını içeren kitap Kur’an-ı Kerim var. Peygamber o kitabı okuyor, insanlara anlatıyor. Cennete giden yolun güzelliklerini ve Cehenneme giden yolunda rezilliklerini söylüyor. Tercih hakkı insanın elinde  olduğu halde, onlara ne yaparsanız- yapın demiyor ve insanları Cennete gitme yoluna çağırıyor. Gelin insani değerlerinizi beşeri heves ve arzularınıza kurban etmeyin diyor.

Aziz dostlar, bu gerçeklerin ışığından hareketle diyorum ki, gelin insani hasletlerimizi beşeri arzularımıza kurban etmeyelim. Çünkü, iyi bir insan olmayan, iyi bir müslüman olamaz. İyi bir insan olmanın tarifi Kur’an’da, motifi ve modeli de Hz. Muhammed Aleyhisselam’da’dır. Kur’an-ı okuyup anlamadan zamanımız müslümanlarına bakıp İslâmı yorumlamaya kalkmayalım. İslâmı tanımlayan ve tanıtan temel değerlerden yoksun, bir iki özü olmayan ibadete takılıp müslümanlık iddiasında bulunan ve derleme güzel sözlerle avunan, birçok sosyal içerikli hal ve hareketi insani olmayan, müslümanlığı nasıl temsil eder? Müslüman kardeşinin yanlışlarıyla eğlenip-alay eden, arkasından kaş-göz işaretleri küçümseyip, dudak büken ve hoşlanmadığı bir lâkap takan İslâm da hiç örnek insan olabilir mi? Yalan söyleyen, ispat edemeyeceği iddialar ortaya atan, herhangi bir menfaatine ve çıkarına engel olana kin besleyip düşmanlık yapan nasıl bir müslümandır? Kendince müslümanlığı tekeline alan, bazı ibadetlerle içine kapanan, manastırda rahipvari bir hayat yaşayan takdirkar bir müslüman mıdır? İslâmın kurtuluşu sosyal hayatta ve toplumsal insani ilişkilerde olduğunu söylerken, o münzevi yaşam hiç örnek müslümanı temsil eder mi?

Değerli dostlar, lütfen ahlak deyince neyi anladığımıza çok iyi bakalım! Sonra da Yüce Allah, Peygamberimize “Ben seni güzel ahlâkı tamamlamak için gönderdim” ifadesinden neyi anladığımızı, yaşamımızla ve müslümanlar olarak toplumsal yaşayışımızla test edelim. Bunu yaparken Kur’an-ı ve Peygamberimizi de karşımıza alalım!  Biz, gerçekten İslam ahlâklı mıyız? Hâl-hareket ve davranışlarımız  hakikaten ahlâki  mi? Ama, dedim ya önce, ahlâk deyince ne anlıyoruz, öyle etik-metik kelime oyunlarına takılmayalım. Karakterden ve edeb’ten ahlaka geçiş yapabiliriz. Küresel, modern ve frengistan tandanslı, insancıl frekanslı olmayacak. Öz-be öz bizim olacak, katkısı, eki, bükü bulunmayacak. İlim-bilim, fen, felsefe ve sanat bulduğumuz yerde aklımıza koyup alacağız, ama ahlak öyle değil, onu kendimiz olanla yaşayacağız. İçi boşaltılmış sözcükler, sinsiliğin arkasına gizlenmiş tebessümler, dostlar alış-verişte görsün el sıkışıp, samimiyetsiz sarılışlar mutlaka terk edilmeli. Çünkü Yüce Rabbimiz kurtuluşumuzu sosyal ilişkilerimizde dürüstlüğe samimiyete, fedakarlığa, kardeşlik sevgi ve saygımıza bağlamıştır. Bu bağ gevşemiş, tavsamış ve çözülmektedir, bunu sıkalım ve sağlam bağlayalım. Hoşça ve dostça kalmanız dileğiyle, selam ve sevgiler.

LEBİD

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.