Son Dakika

• No Posts Found

SÖKE’DE GENÇ ÇİFTÇİLERE 600 BİN TL. DESTEK VERİLECEK

İsmail Eravcı

Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Genç Çiftçi Projelerinin Desteklenmesi Proje projesinde hak kazanan yatırımcıların listesi açıklandı. Aydın genelinde 221 Genç Çiftçinin bu desteklemelerden yararlanacağı belirtilerek, listelerin askıya çıktığı dile getirildi. Bu kapsamda en fazla genç çiftçi desteğini Nazilli, Çine ve Efeler ilçelerinden çiftçiler 21’er proje ile kazanırken Didim ilçesinden sadece 2 çiftçi projeden kaynak sağlayacak. Üreticilere proje başına 30 bin TL. geri ödemesiz hibe kredisi verilecek.

Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Genç Çiftçi Projelerinin Desteklenmesi Hakkında Tebliğ (Tebliğ No: 2018/12) ve Uygulama Rehberi Hükümlerine uygun olarak İl Değerlendirme Komisyonu çalışmalarını tamamladığı belirtilerek, proje uygulamaya hak kazanan yatırımcıların isimleri de yayınlandı.  Listede adı bulunan yatırımcılar 09 – 13 Temmuz 2018 tarihleri arasında müracaat ettikleri İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüklerinde Sözleşme imzalamaları gerektiği bildirildi.

Aydın genelinde 221 genç çiftçi, genç çiftçi proje desteklemelerinden faydalanacak. Projesi desteklemeye uygun görülen genç çiftçilerin ilçelere göre dağılımı şöyle 21’er proje ile Efeler, Çine ve Nazilli ilçeleri başı çekiyor. Bu 3 ilçeye 20 proje ile Söke izliyor. Bozdoğan İlçesinden 18 genç çiftçi, Karpuzlu ve Kuyuçak ilçelerinden 16’şar genç çiftçiye, Karacasu ilçesinden 13, Koçarlı İlçesinden 12, Sultanhisar, Köşk, Yenipazar, Germencik ve Buharkent’ten 10’ar proje, İncirliova ilçesinden 8 proje, Kuşadasından 3 ve Didim’den iki projenin hibe aymaya hak kazandığı açıklandı. Böylece Aydın genelinde 221 projeye hibe verilirken verilen hibe miktarının 6 milyon 630 bin TL. olduğu belirtildi.

Söke’de hibe almaya hak kazanan 20 genç çiftçinin mahallelere dağılımı şöyle; Arıcılık konusunda proje hazırlayan Akçakonak Mahallesi Duygu Yeşiltaş, Kaygıllı Mahallesinden Şükrü Çelik, Çavdar Mahallesinden Semra Yiğit ve Atburgazı Mahallesinden Cüneyt Akbal hibe almaya hak kazandı.

Büyükbaş hayvancılık projesi kapsamında hibe almaya hak kazanan Sökeli Genç Çiftçiler ise şunlar; Serçin Mahallesi’nden Zübeyde Karakaya Manda, Demircay Mahallesinden Turgay Alptekin sığır, Karacahayıt Mahallesinden Hasan Hüseyin Ateş sığır, Kisir Mahallesinden Ebru Ayan ve Deniz Bakırcı sığır, Sofular Mahallesinden Feral Avcı sığır, Çavdar Mahallesinden Gülfidan Gümüş Sığır, Karaatlı Mahallesinden Duygu Arslan sığır, Nalbantlar Mahallesi’noen Celal Sever sığır, Özbaşı Mahallesinden Mert Karagöz sığır, Bağarası Mahallesinden Muazzez Turul sığır, Demirçay Mahallesinden Fatma Bıçakçı koyun, Sarıkemer Mahallesi’nden Elif Rad koyun, Doğanbey Mahallesinden Buse Karasu koyun, Bağarası Mahallesinden Duygu Zülam koyun ve Tuzburgası Mahallesinden Mustafa Karadayı mantarcılık projeleri ile devletten 30 biner TL. hibe alacaklar. Sökeli genç çiftçilerin proje karşılığı devletten alacakları toplam hibe miktarı 600 bin TL. olarak açıklandı.

İlgili haberler

Yorum yaz

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.