Son Dakika

• No Posts Found

“PRİM 75 KURUŞ OLSUN, PRİME ESAS ÜRETİM 500 KG.LA SINIRLANDIRILSIN”

Söke 131 Nolu Pamuk ve Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifi yönetim kurulu başkanı İsmail Özer, açıklanan pamuk prim miktarının üreticiye memnun etmediğini belirterek, devletin prime esas üretim miktarını en fazla dekar başına 500 kg. ile sınırlandırmasını ve prim miktarını da 75 kuruşa yükseltmesini istedi.

Söke Ovası’nda hayali üretimin olduğunu söyleyen İsmail Özer “2014 yılı pamuk üretimi Söke Ovası’nda 228 bin ton. Ben Söke Ovası’nda 228 bin ton pamuk üretildiğini düşünmüyorum. Üretim miktarı şişiriliyor. Ben daha öncede söyledim eğer Söke Ovası’nda 228 bin ton pamuk üretiliyorsa üreticinin zarar etmemesi gerekiyor. Oysa üretici sürekli zarar ediyor. Bankalardan aldığı kredi ile üretimini sürdürüyor. Bizim isteğimiz 65 kuruş olarak belirlenen pamuk primlerinin 75 kuruşa çıkarılmasıdır. Herkesin isteği de bu yöndedir. Prime esas üretim miktarı da dekar başına 500 kg. olarak belirlenmesini istiyoruz. Eğer bu şekilde bir belirlenme yapılırsa Söke Ovasında hayali üretimin önüne geçilecektir. Prim parası doğrudan üreticinin cebine girecektir. Bu şekilde üreticinin cebine daha fazla para girecektir. Devlette bundan zararlı çıkmayacaktır. Bu konuda Ulusal Pamuk Konseyi Başkanı Barış Kocagöz de Ankara düzeyinde girişimlerini sürdürüyor.”dedi.

İsmail Özer, Söke Tarış Pamuk ve Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifi olarak sezon öncesinde ortaklarına ayni yardımlarını sürdürdüklerini belirterek “Başta mazot olmak üzere gübre, tohum ve zirai ilaçları temin ettik. Üreticilerimiz kooperatiften bu ihtiyaçlarını karşılayabilirler. Mayıs ayı içinde nakit yardımına da başlayacağız. Bunun için pamuk primlerinin ödenmesini bekliyoruz.”dedi.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.