Son Dakika

• No Posts Found

KURŞUNLU MANASTIRI YIKILMA TEHLİKESİNDEN KURTULDU

İsmail ERAVCI

1800’lü yılların sonlarında Kurşunlu Manastırı Aydın Arkeoloji Müdürlüğünün organizasyonunda Kuşadası Orman işletme Müdürlüğü, Aydın Büyükşehir Belediyesi ve Kuşadası Belediyesi Park ve Bahçe İşleri Müdürlüğünün yaptığı çalışmalar sonunda yıkılmaktan kurtulduğu belirtildi.

Etrafında anıtsal nitelik taşıyan asırlık ağaçlar ve suların aktığı harika bir doğanın içinde yer alan Kurşunlu Manastırının, geçen süreç içinde birçok badireler atlattığı belirtilirken Aydın Arkeoloji Müzesi Müdürü Yılmaz Akkan ve uzman arkeologlar denetiminde yapılan çalışmalarla ilgili bilgiler verilerek “Manastır duvarlarına bilinçsiz kişilerce grafiti türünde yazılar yazılmış ve zor da olsa silinmesi sağlanmıştı. Uzun yıllar atıl kalan manastır üzerinde kızılçam ağaçları çıkmış ve her yıl büyüyen ağaçlar özellikle kış aylarında sert esen rüzgarın etkisiyle sallanarak manastır duvarlarına zarar vermeye başlamıştı. Kökleri duvarların içine kadar işleyen ağaçlar yer yer duvarları çatlatmaya başlamış ve yıkılma tehlikeleri belirmişti. Geçtiğimiz yıllarda üstündeki ağaçların büyümesi ve sallanması nedeniyle iç bölüm de kubbeyi tutan güney payelerden biri yıkılmıştı.

Kuşadası’nın önemli kültürel miraslarından biri olan Kurşunlu Manastırı’nın daha fazla tahrip olmasını ve yıkılmasını engellemek amacıyla, Aydın Arkeoloji Müzesi Müdürlüğü bir organizasyon gerçekleştirdi. Kuşadası Orman İşletmesi Şube Müdürü ve ekibi,  Aydın Büyükşehir Belediyesi ve Kuşadası Belediyesi Park Bahçe personellerinin katılımıyla, manastırın geleceğini tehdit eden üzerindeki ağaçlar temizlendi.

Kurşunlu Manastırı, Samson Dağları’nın batıya uzandığı Dilek Yarımadası Milli Parkı’nın hemen yanı başındadır. Hem manastırın hem de içinde bulunduğu muhteşem doğanın korunması için, UDGP’larının revize çalışmalarının devam ettiği Milli Parkın sınırlarına alınmalıdır. Böylelikle söz konusu kültürel varlıklar, Milli Parkın koruması altına girecektir.

Bölgenin üç bitki coğrafyasına ait bitkilerin bir arada bulunduğu önemli bir doğa alanı olması, zengin faunanın bulunması, yılın 12 ayı trekking turlarının yapılabileceği iklimsel koşullara ve panoramik manzaraların izlenebileceği geniş seyir terasları ve bakı noktalarına sahip olması nedeniyle, koruma-kullanma dengesi çerçevesinde kontrollü bir şekilde yapılacak ekoturizm faaliyetleriyle, Kuşadası turizmine de önemli katkı yapması düşünülmektedir”denildi.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.