Son Dakika

• No Posts Found

BORÇLARIN YAPILANDIRILMASI SÜRESİ BU AY SONUNDA BİTECEK

İsmail ERAVCI

Vergi ve diğer bazı alacakların yeniden yapılandırılmasına ilişkin 7143 sayılı kanunun 18 Mayıs 2018 tarih ve 30425 sayılı resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girmesinden bu yana şu ana kadar beklenen başvurunun gerçekleşmediği belirtildi. Önümüzde yaklaşık 20 günlük bir süre kalmasına rağmen borçluların beklemeye devam ettikleri belirtildi.

Söke Vergi Dairesi yapılandırma süreci ile ilgili bilgilendirme yapmazken, Söke’deki Mali Müşavir ve Serbest Muhasebeciler defterlerini tuttukları kesimden de kendilerine yapılandırma konusunda yoğun bir talebin gelmediğini dile getirdiler. Bu arada Söke Vergi Dairesi yapılandırma süresinin bitmesine 1 aydan az bir süre kalmasına rağmen oldukça sakin günler geçiriyor. İlgililer yapılandırmanın borçlu vatandaşın lehine olduğunu belirterek, bu haktan yararlanmaları çağrısında bulundular. Bu arada borçlarını yapılandırmak isteyen mükelleflerin son günlere kalmadan yapılandırma için Vergi Dairesi Başkanlığına başvurmalarını istediler.

Vergi ve diğer alacakların yeniden yapılandırılması ilişkin kanun kapsamında, 31/03/2018 itibariyle geçmiş vergi borçlarında gecikme zammı ve faizi yerine Yurt içi ÜFE oranında hesaplanacak tutarın tahsili halinde gecikme zammı faizi ve vergi ziyai cezalarının tahsilinden vazgeçileceği belirtilerek, trafik para cezaları ve diğer idari para cezalarında gecikme zammı yerine yurt içi üfe oranında hesaplanacak tutarın ödenmesi halinde gecikme zammından vazgeçileceği belirtildi. 01/10/2018 tarihine kadar yapılacak peşin ödemelerde yurt içi üfe oranında hesaplanan tutardan ayrıca yüzde 90 indirim yapılarak hesaplanan üfe’nin yüzde 10 tahsil edilmekte, trafik para cezaları ve kapsama giren diğer idari para cezalarının aslı tutarında yüzde 25 indirim yapılacağı belirtildi.

Aslına bağlı olmayan usulsüzlük ve özel usulsüzlük cezalarının yüzde 50’sinin silinmesi, vergi ihtilaflarının sulh yoluyla sonlandırılmasında yüzde 80’e varan indirim, işletme kayıtlarının cezasız ve faizsiz olarak gerçek duruma uygun hale getirilmesi, eczanelerde cezasız faizsiz stok düzeltme, inceleme ve tarhiyat safhasındaki borçlar için yapılandırma, Beyan edilmemiş gelirler ve kazançlar için pişmanlıkla cezasız ve faizsiz beyan, yurt içi ve yurt dışı bazı varlıkların milli ekonomiye kazandırılması gibi imkanların getirildiği belirtildi.

Kanun kapsamında yeniden yapılandırılan borçları peşin veya 6, 9, 12 ve 18 taksitle 2’şer aylık dönemlerde ödeme imkanları bulunduğu bilgisi verilerek, bunun yanında yapılandırılan borçları anlaşmalı bankaların banka kartı ve kredi kartı ile ödeme kolaylığının da getirildiği belirtildi.

Mükelleflere borçlarını yeniden yapılandırma için verilen başvuru süresinin 31 temmuz 2018 tarihine kadar vergi dairelerine şahsen başvuracakları gibi posta ile yapabilecekler. Ayrıca www. Gib. Gov.tr internet adresinden interaktif  vergi dairesi aracılığı ile elektronik ortamda e-devlet şifresi ile başvuru yapabilecekleri belirtildi.

İlk taksit ödeme süresinin 30 Eylül tarihi olduğu ve bu günün tatil olması nedeniyle mükelleflerin taksitlendirdikleri borçları 1 Ekim 2018 tarihinde ödeyebilecekleri belirtildi.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.