Son Dakika

• No Posts Found

KOCABAŞ: TARIMSAL SULAMADA YETERSİZ SU ŞİKAYETLERİ ALIYORUZ

İsmail Eravcı

Söke Ziraat Odası Başkanı M. Kemal Kocabaş, Haziran ayındaki yağışların pamuk üreticisine yaramasına rağmen son günlerde Sarıkemer Ovasındaki üreticilerden yetersiz su şikayetleri aldıklarını dile getirerek, Söke Ovası Sulama Birliği ile temas halinde olduklarını söyledi. Bu dönemde suyun çok önemli olduğunu söyleyen Kocabaş, bir an önce su kanallarına yeterli suyun verilmesini istedi.

Kocabaş konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Bu yıl ilçemizde yaklaşık 360.000 da’lık alanda pamuk ekimi gerçekleşti. Şu an pamuk üretiminde sezon ortasında bulunmaktayız. Sulamaların başladığı bu günlerde Haziran ayı sonundaki yağışlar pamuk üreticisine yaradı. Üreticilerimizden, ovada yer yer bazı bölgelerde (özellikle Sarıkemer altı) su kanallarında yetersiz miktarda su bulunduğunun şikâyetlerini alıyoruz. Konuyla ilgili takipte ve Söke Sulama Birliği’yle temas halindeyiz” dedi.

YAPRAK BİTİ UYARISI

Söke Ovasında son zamanlarda pamukta ballık olarak adlandırılan yaprak bitinin de görülmeye başladığını söyleyen  M. Kemal Kocabaş “Değişen yağış rejimleri ve erken sıcaklıklar geçen yıl olduğu gibi bu yıl da bölgemizdeki ürünlerde zararlı popülasyonlarının baskın hale gelmesine sebep oldu. Yapılan tarla kontrollerinde özellikle yaprak biti (ballık) zararlısının bu yıl da ön planda olduğunu görüyoruz. Fazla gübreleme, aşırı bitki sıklığı ve yüksek nem zararlının kontrol edilemeyecek seviyede çok hızlı çoğalmasına sebep olmaktadır. Bu konuda üreticilerimiz pamuk arazilerini sık aralıklarla kontrol etmeli, gerekli görüldüğü durumda da tekniğine uygun bir şekilde zirai ilaçlama yapmalıdır” dedi.

ZEYTİN SİNEĞİNE KARŞI DİKKAT

Zeytin Üreticilerine uyarılarda bulunan Kocabaş “Sofralık zeytin üretimiyle öne çıkan Doğanbey mahallemizde de bu yıl zeytin sineği önemli sorun olmaya başlamıştır. Zamanında etkin bir şekilde yapılamayan zirai mücadeleler üreticilerimizi zarara uğratmaktadır. Temmuz ve Ağustos ayında bu gibi konularda üreticilerimizin ihtiyaçları doğrultusunda Söke İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ile beraber gece eğitimi toplantıları planlamaktayız” dedi.

İlgili haberler

Yorum yaz

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.