Son Dakika

• No Posts Found

TÜRK-İSLAM TARİHİNDE ÂBİDE SAHSİYETLER

Sevgili dostlar, 01 Temmuz 2018 pazar günü önemli gündü, dünya çapında âbide bir şahsiyetimizi kaybettik. Dünya bilim, teknoloji ve sanat alanın da önemli çalışmaları olan değerli bir bilim adamımız Merhum Prof, Dr. Fuat Sezgin’i fani dünyadan, baki dünyaya uğurladık. Bir asra yakın 94 yıllık bir ömrün noktalandığı gündü 01 Temmuz pazar. Yüce Allah gani-gani rahmet eylesin. İstanbul Fatih Camiinde kalabalık bir sevenleri tarafından dualarla ebediyete yolcu edildi. Cenazesinde siyasetten devlet erkanı vardı, başta Cumhurbaşkanı olmak şartı ile, eski tabirle Ümera ve Ulema orada idi. Diğer siyasi erkandan parti liderlerini olsun göremedik. Duymamış olabilirler mi? Olabilirler! Neyse, imtihan dünyası bu, herkes kendisine yakışanı yapar. Kimdir bu Fuat Sezgin? Biyografisini ve bilimsel serencamını yakınları ve kendisini iyi tanıyanları yapsın. Ben sadece bir noktaya dikkat çekip vurgu yapacağım. Öyle bu noktanın detaylarına da girmeyeceğim. Olayın yakından şahitleri sosyal medyada gereken izahı yapacaklardır. Meraklıları oradan gereken ayrıntılara vakıf olabilirler.

Aziz dostlar, biliyorsunuz bu ülkede her on yılda bir darbe yapılırdı. İşte 27 Mayıs 1960 ‘ta da bir darbe oldu. Hani o üç siyasi önemli ve değerli kişilerin idamına karar verenlerin “Ne yapalım yukarısı böyle istiyor” dedikleri dönemde, Merhum Fuat Sezgin de İstanbul Ünivresitesi’nde Öğretim Üyesi. O Üniversite de araştırmacı bir arkadaşı Su Ürünleriyle ilgili bir çalışma yapıyor ve Fuat Sezgin de bu çalışmaya bir Önsöz yazıyor. Bu Önsözün içinde Ayetler ve hadisler var, bunlar bilimsel düşünceye aykırı bulunuyor, irticai faaliyet ve lâikliğe hakaret olarak görünüyor ve Üniversite Senatosu toplanıp Fuat Sezgin’in Üniversiteden atılması kararı veriliyor. Dolayısıyla açıkta kalan Fuat Sezgin’e Almanya el atıyor. Aralarında anlaşma sağlanıyor Fuat Sezgin Almanya’nın Frankfurt şehrinde kendisine bilimsel çalışmalarını sürdürmesi için bir Enstitü kuruluyor. Dolayısıyla bu Enstitü de Fuat Sezgin 60 yıla yakın bilimsel çalışmalarını sürdürüyor. Ülkeye gelip çalışmalarını burada devam ettirmesine Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan vesile oluyor. İstanbul Gülhane Parkında kendisine bir alan tahsis ediliyor, oraya dünya çapında bir Bilim ve Teknoloji Müzesi kuruyor ve çalışmalarını orada sergiliyor.

Değerli dostlar, bu değerli bilim adamımız Almanya Frankfurt’daki “İslâmi bilimler enstitüsünde” eşiyle beraber çalışmışlar, çünkü eşi de bir akademisyen, yani bilim insanı. Oradaki, o uzun yaşamına rağmen Alman vatandaşlığını kabul etmemiş, milletine, dinine, diline, tarihine ve kültürüne sadakatle bağlı bir Türk vatandaşı olarak kalmıştır. 27 Dil bildiğinden bahsediliyor. 18 Ciltlik bilim ve teknoloji adına yazdığı bir eseri olup ve bu eserin üzerinde çalışmalarını sürdürürken ciltlerin sayısını da arttırmakla meşgul imiş. Bir takım çalışmalarının halen Almanya da olduğu ve bunları ülkeye getirilmesi için çalışmalarını sürdürdüğünü bildiriyordu. Burada çalışmalarını yaptığı mekana kendisinin verdiği ve sevdiği bir isim vardı “Beytül Hikme”. Evet, bir asra yakın tarihi bir ömür süren ve badireli bir yaşam geçiren Fuat Sezgi Hoca vefat etti ve vasiyeti üzerine Gülhane Parkına ve çalışma alanının yanına defnedildi. Yüce Allah makamını Cennet etsin, İlim ve bilim camiasının ve milletimizin başı sağ olsun. Geride kalan yakınlarına da Allah sabrı cemil versin. Bu duygu ve düşüncelerle sevgili dostlar hoşça ve sağlıcakla kalınız.LEBİD

İlgili haberler

Yorum yaz

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.