Son Dakika

• No Posts Found

TUZ TAŞI İLE ŞİFA DAĞITIYOR

Yurtdışından ithal edilerek Söke tezgahlarında satışa sunulan Himalaya tuz taşları, astım, bronşit ve sinir hastalığı olan vatandaşlara şifa oluyor.

Bir diğer adı sodalit taşı olan fakat insanlar arasında genellikle tuz taşı olarak bilinen tuz taşı, doğru kullanıldığında çok önemli faydalar gösterdiği biliniyor. Bu nedenle birçok kişi alternatif tıp olarak kullanılan tuz taşı vatandaşlar tarafından rağbet görüyor.  Söke’de yaklaşık 8 yıldır bu taşların ticaretini yapan Abdullah Usluoğlu, özel taşları Pakistan’dan getirdiklerini dile getirerek, “Bu taşlar Himalaya Dağları’daki tuz mağaralarından çıkarılmaktadır. Negatif iyon açısından çok zengin bir taş grubudur. Negatif iyon ne demektir?  Negatif iyon, ortamda yer alan oksijen molekülünün elektron almış halidir. Bu oksijen molekülleri elektronlarını kaybettikçe pozitif yani zararlı iyonlar artmaktadır. Nasıl ki çam ağaçlarının bol olduğu yerler, nehir kıyıları, deniz kıyılarında hava nasıl tertemiz ise oksijen açısından zengin ise, tuz yatakları da aynı oranda negatif iyon açısından çok zengindir. Yani bu taşların en bilinen ve faydalı özelliği negatif iyon açısından zengin olması ve bu insan sağlığına yaptığı olumlu etkidir. Bu nedenle insanlar, bu taşları 5-10 kiloluk kütleler haline getirerek tuz lambası şeklinde tasarlamışlar. 5-10 kiloluk tuz taşlarının bir odaya katkısı nedir? Bu tam anlamıyla bilimsel olarak kanıtlanmış bir şey değil ancak tamamen bu taşlardan yapılmış tuz odalarında akciğer ve sinirsel hastalığı olan insanlar tedavi olduğu kabul görmüş bir durumdur. Yani şu an bizim coğrafyamızda bile özellikle turistik yerlerde tuz tuğlalardan  yapılmış odalarda müşteriler  1-2 saat ağırlanarak tedavi görürler” dedi.

Kilogramı 10 TL

Himalaya tuz taşlarını İzmir’deki ithalatçı firmalardan tedarik ettiklerini dile getiren Abdullah Usluoğlu, “Bu taşlar bizim coğrafyamızdan da çıkarılmaktadır. Özellikle Çankırı ve civarı bu konuda ün salmış illerimizden. Himalaya’dan getirilen bu taşlar ile yerli taşlarımızı birbirinden ayırt etmek isteyen vatandaşlar, bunu renginden anlayabilirler. Himalaya’dan gelen tuz taşları Çankırı’dakilere nazaran daha pembedir. Himalaya tuz yatakları bizim tuz yataklarımıza göre daha yıllanmış tuz yataklarıdır. Mineral ve eksi iyon açısında Türkiye’deki tuz yataklarından daha zengindir. Sonuç olarak ikisi de faydalıdır. Biz satışlarımızı kilo bazında gerçekleştiriyoruz. Bazı taşlarımızın ağırlığı 15 kiloya kadar çıkabiliyor. Ortalama kilogram fiyatı 10 TL” ifadelerini kullandı.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.