Son Dakika

• No Posts Found

‘BORSA İŞLEVİNİ TAMAMEN KAYBETMİŞTİR’

İsmail ERAVCI 

Söke Ziraat Odası Başkanı M. Kemal Kocabaş, pamuk fiyatlarındaki belirsizliğin üreticiyi zarara uğrattığını belirterek, bugün Memphis Borsasında 1 kg. mahlıç pamuğun 10  lira 80 kuruş olmasına rağmen, Türkiye’de en iyimser Tariş fiyatlarına göre 9 lira 50 kuruş olduğunu söyledi. Kocabaş, dünya fiyatları ile Türkiye fiyatları arasındaki farkın yüzde 12 Türk üreticisinin aleyhine olduğunu söyledi.

Kocabaş yaptığı açıklamada “Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın geçen yıl İzmir Ticaret Borsası’nda fiyat ilanıyla ilgili yaptığı yöntem değişikliği, üreticileri mağdur etmeye devam ediyor. Yeni yönteme göre artık borsada fiyat ilanları, sadece fiili olarak yapılan alım satımlar dikkate alınarak oluşturuluyor. Bunların dışında işlem olmadığı zamanlarda tabloda fiyat gösterilmiyor. Öte yandan her gün saat 12:20 – 12:30 arasında korbeyde oluşan satışlar dikkate alınırken, korbey dışı satışlar 1 ay gibi uzun bir süre sonra borsaya bildiriliyor. Bu noktada da fiyatların ne derece gerçeği yansıttığı büyük bir tartışma konusudur” dedi.

Pamuk piyasasında en önemli sorunun hem üretici hem de sanayici için fiyat oluşumu olduğunu dikkat çeken Kocabaş “Tekstil sanayi, global anlamda güçlenen rekabet ortamında dünya fiyatları üzerinden girdi elde etmek istemekte ve aynı şekilde üretici de pamuğunu dünya fiyatlarından satmak istemektedir. İşte tam bu noktada fiyat oluşumundaki adaleti sağlamak amacıyla İzmir Ticaret Borsası (İTB) vadeli işlemler piyasası kurulmuştur. Türkiye’de spot pamuk fiyatlarının oluştuğu tek yer burasıdır.

DÜNYA FİYATLARINA GÖRE YÜZDE 12 KAYIP

Ülkemizde Ege pamuğu Memphis pamuğuna yakın olarak değerlendirilmektedir. Bugün Memphis borsası ve güncel dolar kuru üzerinden bir hesap yaparsak 1 kg mahlıçın fiyatı 10,80 TL gibi bir rakama tekabül etmektedir. İyimser düşünürsek şu an itibari ile TARİŞ’te bile bu rakam 9,50 TL civarındadır. Hesap ortadadır. Üretici pamuğunu dünya piyasalarından en az %12’lik gibi bir kayıpla satmak zorunda bırakılmaktadır. Artan döviz kurlarından mazot, gübre, tohum ve pestisit gibi girdilerin fiyatları artarken; son 2 yıldır pamuk primleri yerinde sayarken, pamuk fiyatlarının bu paralellikte artmaması/arttırılmaması emek hırsızlığıdır, kul hakkı yemektir!

BORSA İŞLEVİNİ KAYBETTİ

Ne yazık ki 127 yıllık İzmir Ticaret Borsası (İTB) artık ülkemizde dünya fiyatlarını yansıtan bir pamuk piyasası oluşturamamaktadır. Borsa işlevini tamamen kaybetmiştir. Bakanlığın en kısa sürede borsanın bu işleyişinde önemli bir yapıcı değişikliğe gitmesi gerekmektedir. Borsa, fiyatları sadece bu şekildeki fiili işlemlere göre değil; hem alıcıya hem satıcıya fikir vermesi açısından dünyadaki kurlar üzerinden sürekli ve güncel şekilde takip edip oluşturmalıdır” dedi.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.