Son Dakika

• No Posts Found

METRUK BİNALAR YIKILMAYI BEKLİYOR

Meryem Yavaşoğlu

Söke’de terk edilerek yıkılmaya yüz tutmuş binalar tehlike saçmaya devam ediyor.

İnsanların can ve mal güvenliğini tehdit eden, çevre kirliliğine yol açan ve kent estetiğine uygun olmayan metruk binalarının ne yapılacağı hakkında süren belirsizlik vatandaşların akıllarında soru işareti bırakıyor. Atıl vaziyetteki yapıların başta uyuşturucu olmak üzere bir çok zararlı maddelerin kullanımı, saklanması ve bu maddelerin kaçakçılığının yapılması gibi amaçlarla kullanılabileceğini dile getiren vatandaşlar  bu konumdaki tüm yapıların kaderine terk edilmemesi gerektiğini ifade ediyorlar.

İkamet ettikleri mahallelerdeki bazı binaları örnek gösteren vatandaşlar, “Biz Belediye Başkanı Süleyman Toyran’dan  bu duruma çözüm getirmesini istiyoruz. Bu tarz metruk yapılar bizi de tedirgin ediyor. Çocuklarımızı sokağa çıkarmaktan çekiniyoruz.  Sahiplerince takibi yapılmayan binaların mal ve can emniyeti açısından bizlere de zarar vereceğinden endişeliyiz. Devlet yetkililerden bu ve buna benzer binalar için biran evvel önlem alınmasını istiyoruz.”dediler.

Metruk Binalar Genelgesi

İçişleri Bakanlığı, 14 Mart 2018 tarihinde 81 İl Valiliğine, “Metruk Binalar Genelgesi” göndermiş, insanların can ve mal güvenliğini tehdit eden, çevre kirliliğine yol açan ve kent estetiğine uygun olmayan metruk binaların ve enkazlarının başta uyuşturucu olmak üzere zararlı maddelerin kullanımına, gizlenmesine ve yasa dışı ticaretlerin yapılması gibi amaçlarla kullanıldığının gerçekleştirilen operasyonlarla tespit edildiğini belirtmişti. Bu kapsamda Bakanlığın valiliklere göndermiş olduğu genelgenin ardından il ve ilçe belediyeleri ve il özel idareleri tarafından metruk bina tespiti ve yıkım kararı, 3914 sayılı İmar Kanunun ilgili maddesi uyarınca hızlandırılarak, bu kapsamda Nisan ve Mayıs aylarında Türkiye genelinde 60 bin 503 metruk binanın tespiti yapılmış ve bu binalardan 19 bin 686 ‘sı yıkılmıştı.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.