Son Dakika

• No Posts Found

Kuyucu: KALP DAMAR HASTALIKLARININ OLUŞUMUNDA STRES EN ÖNEMLİ FAKTÖRLERDEN BİRİDİR

12-18 Nisan tarihleri arasının kalp sağlığı haftası olması nedeniyle açıklamalarda bulunan Söke İlçe Sağlık Müdürü ve Toplum Sağl
ığı Başkan vekili Ersev Kuyucu, kalp ve Damar Hastalıklarının oluşmasında en önemli faktörlerin başında stresin geldiğini belirterek, Kalp ve damar sağlığının bozulması vücudun hayati fonksiyonlarını sağlıklı bir şekilde sürdürülmesini engelleyeceğini ve ciddi sağlık sorunlarına neden olabileceğini söyledi.

Tüm dünyada ölüm nedenleri arasında birinci sırada yer alan Kalp ve Damar Hastalıklarını önlemek; risk faktörlerini kontrol altına almak ve kamuoyunun dikkatini bu önemli sağlık sorununa çekmek amacıyla her yıl Nisan ayının 2. Haftasında gerçekleştirilen “Kalp Sağlığı Haftası” bu yıl 12-18 Nisan tarihleri arasında kutlanacağını söyleyen Ersev Kuyucu “Kardiyovasküler risk faktörleri arasında yaş, cinsiyet, birinci derece akrabalarda erken yaşta kardiyovasküler hastalık öyküsü, sigara kullanımı, hareketsiz yaşam, stres, aşırı kilo, hipertansiyon, yüksek kolesterol ve diyabettir.

Genel olarak kalp hastalarında görülen en sık şikâyetler göğüs ağrısı, nefes darlığı, çabuk yorulma, çarpıntı, öksürük, el ve ayaklarda morarma, baş ve ense ağrıları, baş dönmesi, bayılma, ayaklarda ve karında şişme, halsizlik ve eklem ağrılarıdır. Bu şikâyetleri olan kişi en kısa zamanda hekime başvurup gerekli kontrollerini yaptırmalıdır.

Kalp hastalıklarının giderek artış göstermesi ile birlikte koruyucu sağlık hizmetlerinin değeri daha iyi anlaşılmaya başlanmıştır. Sağlıklı beslenme, hazır gıdalar yerine taze besinlerin tercih edilmesi, aşırı tuz kullanımının önüne geçilmesi, düzenli sağlık kontrollerinin yaptırılması, kilo kontrolünün sağlanması, kan değerlerine dikkat edilmesi, sigara içilmemesi, alkol kullanılmaması, kalp sağlığını korumak için alınabilecek tedbirler arasındadır. Ayrıca hayata karşı pozitif olmak, aile ve arkadaş çevresi ile kaliteli zaman geçirmek, hobiler edinmek, sağlıklı bir uyku düzenine sahip olmak da önemli ayrıntılardır. Kan basıncı yüksekliği, şeker hastalığı, uyku bozukluğu ve fazla kilo ile ilgili olan sorunların üzerinde durulmalı; kan şekeri, kolesterol, kan basıncı gibi değerlerin belirli seviyelerde tutulmasına dikkat edilmelidir.

Sağlıklı bir yaşam için spor şarttır. Günde 30 dakika yürüyüş yapılması kolay bir egzersiz türüdür ve kilo kontrolünün sağlanmasında yardımcı olur. Sporu yaşamımızın bir parçası haline getirebilmenin ön koşulu sağlıklı bir kalbe sahip olmaktır.35 yaş üstü kişilerin spor yapmaya başlamadan önce kardiyak yönden değerlendirilmesi gerekir. Aktif spora başlandığında fizik muayene, EKG(Elektrokardiyografi),  ekokardiyografi ve egzersiz testleri yaptırılabilir. Kalp damar hastalıklarının oluşumunda stres en önemli faktörlerden biridir. Ayrıca sigara kullanımımı, alkol tüketimi ve sağlıksız beslenme de önemli nedenler arasındadır.”dedi.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.