Son Dakika

• No Posts Found

CUMA SOHBETİ: İSRAFTAN KAÇINIP ÖLÇÜLÜ OLMAK

Sevgili sohbet dostlarım, bu dünya insanların sınava çekildikleri bir alandır. Sakın yanlış anlamayın bu sınav sadece ibadetlerden yana olmayacak, bütün yaşamı kapsayacaktır. Sonra bu sınava sanmayın ki, müslümanlar tabi olacak, hayır, bütün insanlık dahildir. İnanmış-inanmamış, dinden haberi varmış-yokmuş ayırım yok. Yüce Allah her insana verdiği ve onlarında-onlardan yararlanıp kullandığı ölçüde sınavı olacaktır. Bu sınavın sonunda hiç kimse, sonuçlarından bîgane kalmayacak, en ince ayrıntısına kadar değerlendirilip kulluk diploması eline verilecektir. Hani o bazılarının çok adaletli, hak-hukuk savunuculuğu noktasında bazı tezler ortaya sürdüğünü görürsünüz.

Derler ki, adamın dinden, imandan, Kur’an-dan hiç habersiz olup, birde çok haksızlığa uğramış, sıkıntı, üzüntü, eziyet ve işkence çekmiş ve ölmüş, bu şimdi imansız ya! Sanki onun kalbinden sinyal alıyor beyim! Bu adam şimdi Cehennem’e mi girecek diyorlar. Sevgi ile yarattığı insana zerre zulüm etmeyen Allah, onun her halinden haberi var, ona şimdi Cehennem’le ceza mı verecek? Elbette, onu da mutlu edecek bir ödülü vardır. Sen onunla kafacığını yorma, zaten sen ondan sorumlu da değilsin. Bırak onu yaratıcısına, sen kendi sorumluluğuna bak, o hiçbir kuluna zulmetmez. Evet, buraya kadar ifade ettiklerimizle yazımızdaki başlığın ne alakası var mı diyorsunuz? Var tabi, olmaz mı! Ne diyoruz? İsraf: Var ki, yapıyorsun, saçıp-savuruyorsun. İkinci, kavramımız ne? Ölçü: İsrafı durduran fren ve bunların toplamının idrak noktası sınav. Sana bu verilenlerin bir anlamı ve amacı var, bunlara riayet etmen senin görevin. Geçen haftanın ilk Cuma’sında Hutbe bu konuda idi.

İmam- Hatip de hutbeyi güzel okudu. Seçilen konu da, düğünlerdi ve mevsimi itibariyle yerinde karar. Ancak, Vaizin seçtiği konu başlığını bilmiyorum, yarıda geldim. Fatiha’yı anlatıyordu, pek etkileyici bulmadım, vaazın sonunda, tebliğ mi, bildiri mi veya duyuru mu, pek ayırt edemedim, birde uzattı ve ezandan sonra da devam etti, bu hoş olmuyor. Yatılı erkek Kur’an Kursu yapılacakmış, ne güzel, vaaz bu konunun üzerine odaklanabilirdi ve çokta iyi olurdu. Kur’an neden öğretilmeli, niçin öğrenilmeli ve Peygamberimiz Kur’an-ı nasıl tebliğ etti, öncelikle bu hususlar vaazın konusu olabilirdi. Yoksa zamanımızın öğretisi olan, sesli, tecvitli, ibadet kastı ile ve ölmüşlere sevap olması için okumak, hatim etmek, ve bazı merasimlere kutsiyet kazandırmak anlamıyla yüksek sesle tilavet etmeyi sürdürmek olmamalıdır. Çünkü, asırlardır bu eksik, hatalı ve yanlış uygulamalı öğreti Kur’an-ın iniş gayesine ve Peygamberimizin de tebliğ ediş usulüne uygun değildir. İşte bu nedenle diyoruz ki, Kur’an-ın ilk inen Oku! Ayeti, anlamına ve amacına uygun haliyle doğru ve iyi anlaşılmalı ve okunmalıdır. Peygamberimizi Hira mağarasından çıkarıp toplumun içine sokan Oku! Emri, Peygamberimizin okuma usulü esas alınmalı ve öyle bir Kur’an Kursu müfredatı hazırlanmalıdır.

Kur’an-ı anlamaya o kadar çok muhtacız ki, dünya islam âlemi buna apaçık şahittir. Bizim bir çoğumuz müslümanlar olarak Kur,an anlayışımız nasıldır derseniz, çok çarpıcı bir örnekle ifade etmek istiyorum. Mesela, adam gökyüzünde hilali gösteriyor parmağı ile işaret ederek, diğer adam parmağın işaret ettiği noktaya bakmıyor da parmağa bakıyor ve parmak hakkında bir şeyler söylüyor. Ve buda neye benziyor, bize insanlığa, Allah’tan aldığı vahyi-Kur’an-ı anlatan Peygamber Efendimizin anlattığı ve kendisinin de uyduğu Kur’an-a bakmayıp ona gerektiği gibi uymayıp, Hz, Peygamberi kutsallaştırıp, uçurup, onun üzerinden bir sürü akla hayale gelmeyecek şeyler üretenler ve bütün insanlık ve Hz. Peygamberin nurundan yaratılmıştır efsanesini yaygınlaştıranlar duygu ve düşünceleri saptırıyorlar. Bu vahdeti vücut tasavvuf hikayesiyle İslam yörüngesinden çıkarılıyor.

Peygmberimizin Kelime-i Şahadette belirtildiği bizim gibi bir insan ve Allah’ın kulu olduğu, ancak Allah ona Peygamberlik görevi verdiği gerçeği uydurma safsatalarla örtülüyor. İşte bütün bunların Kur’an-la, Allah’ın kelamı olan ayetlerle asılsızlığı ortaya konulmalı. Yani, Kur’an-ı Kur’an Kursun da anlamı, amacı ile müslüman öğrenmeli diyor, herkese Kur’an mutluluğu dileğiyle selamlar ediyorum. Bir dahaki Cuma da buluşmak ümidiyle hoşça kalınız aziz sohbet arkadaşlarım.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.