Son Dakika

• No Posts Found

AYDIN’IN EN BÜYÜK YATIRIMI 2020’DE TAMAMLANACAK

İsmail Eravcı

Devlet Su İşleri(DSİ), Aydın’ın Çine İlçesi’nde inşaatı devam etmekte olan  Gökbel Barajı’ndan Koçarlı ve Bağarası’nda toplam 146 bin 40 dekar tarım arazisine su ulaştırmak için toplam 485 kilometre uzunluğunda dev boru hattının yapımına devam edildiği bilgisi verildi. DSİ tarafından verilen bilgide  500 milyon TL yatırımla hayata geçecek boru hattının, 36,5 kilometresinin döşendiği belirtildi. Boru hattının Efeler’in Savrandere Mahallesi’ne kadar ulaştığı belirtilirken,   Bağarası Mahallesi’ne ulaşmasının ise 2020 yılını bulacağı belirtildi.

DSİ 21. Bölge Müdürü Mehmet Akif Balta, Koçarlı-Bağarası Sulaması’nın yapımının hızla devam ettiğini belirterek, “Bu sulama, Aydın’ın en büyük yatırımı. Bu yatırımla 146 bin 40 dekar tarım arazisine tamamen kapalı boru sistemi ile su ulaştıracağız. Sulamanın yapımı bittiğinde vatandaşlarımız, hakikaten memba kalitesinde sulama suyuna kavuşacak. Kayıp kaçak oranı ise sulamada sıfır olacak. 2020’de tamamlanmasını öngördüğümüz sulamanın, yapılan kısımlarını da uygun koşullar oluştuğunda vatandaşlarımızın hizmetine sunacağız” dedi.

Yatırımın sadece Bağarası’nı değil, Burunköy, Yeniköy, Akçakaya, Pamukçular ve Nalbantlar Mahallelerini de yakından ilgilendirdiğini söyleyen Pamukçular Mahalle Muhtarı Mustafa Tanyeri “Yatırımın kapsadığı 146 bin dekar alan içinde Bağarası olarak adlandırılması 2014 yılı öncesinde Bağarası’nın belde olmasından kaynaklıyor, Burunköy, Yeniköy, Karaatlı, Akçakaya, Pamukçular ve Nalbantların Bağarası’na bağlı olmasından kaynaklanıyor. Zaten bizim bölge Koçarlı Sulama Birliğine bu nedenle bağlandı. Gökbel Barajından kapalı sistemle sulama bizim bölgeyi de kapsadığı için Koçarlı Ovası ile birlikte Bağarası, Burunköy. Yeniköy, Akçakaya, Pamukçular ve Nalbantlar ovaları da toplulaştırma kapsamına alındı.

Ancak 2020 yılına kadar dere sularının toplanarak Menderes Nehrine tahliyesini sağlayacak olan 35 metrelik tahliye kanalının bir an önce açılmasını istiyoruz. Bizim için öncelik 35 metrelik dere suları tahliye kanalının açılması. Bu kanal açılmazsa kapalı sistem sulamanın çok faydası olmaz.Kanal açılır ve birde kapalı sestem sulama yapılırsa bölgenin kaderi değişecek. Heyecanla bekliyoruz” dedi.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.