Son Dakika

• No Posts Found

EN AZ YÜZDE 40 VERİM VE REKOLTE DÜŞÜKLÜĞÜ YAŞANABİLİR

İsmail Eravcı

Bölgemizde devam eden anormal mevsim değişikliği nedeniyle zeytin ağaçlarının meyveleri döktüğünü söyleyen Söke Tariş Zeytin ve Zeytinyağı Tarım Satış Kooperatifi Başkanı Mehmet İz, meyve dökümünün sürdüğünü belirterek, durumun devam etmesi halinde zararın daha yüksek olacağını söyledi.

Doların tarihi zirveleri gördüğü şu sıralarda zeytinyağının borsa fiyatının 11 TL. ile 14 TL. arasında değiştiğini söyleyen Mehmet İz “Sezona büyük umutlarla girdik. Nisan Mayıs ayları çok iyi geçti ama daha sonraki aylarda zeytin ağaçları hızla meyveleri dökmeye başladı. Meyvenin yüzde 20’sinin döküldüğü bölge var, tamamının döküldüğü bölge var. Şunu söyleyebilirim az veya çok meyve dökümü sadece Söke bölgesinde değil Aydın ilinin tamamında var. Sezona endişeli giriyoruz. İşin kötü tarafı meyve dökümü devam ediyor. Zeytin ağaçlarının başında meyve kalmadı. Zarar her geçen gün büyüyor. Zeytin üreticisi sıkıntılı. 2017 sezonu verim bakımından çok kötü geçmişti. 4 kg. zeytinden 1 kg. zeytinyağı elde edilen yerlerde bu rakam 8 kg. zeytine kadar yükselmişti.

2018 sezonuna girilirken bu sever zamansız m9eyve dökümleri oldu. Biz buna Haziran temmuz aylarındaki zamansız yağmurların neden olduğunu düşünüyoruz. Ağustos ayında da zeytin ağaçlarının meyve dökümlerinin devam etmesi durumu daha da ağırlaştıracak. Yaşanan bu gelişmeler gösteriyor ki zeytin üreticisine geçen yıldan daha kötü bir yıl bekliyor. İnşallah korktuğumuz başımıza gelmez. Ama sıkıntılı hem de çok sıkıntılı bir sezon geçireceğimizi düşünüyorum” dedi.

Zeytin ve zeytinyağına verilen desteklerin çok yetersiz olduğunu söyleyen Mehmet İz” 4-5 yıldır zeytinyağına verilen prim desteği 80 kuruşun üzerine çıkmadı. Rakamı 80 kuruşa bağladılar, bunun üzerine çıkmıyor. Bunun yanında gübre mozat desteği rakamları da çok düşük. 2000’li yılların başında Doğrudan Gelir Desteği adıyla verilen mazot gübre desteği dekar başına 16 TL idi. Aradan geçen 18 yılda bu destek artacağına düştü. 16 TL’den 13 TL’ye geriledi. Bu destek miktarı en az 50 TL. olmalıdır. Bunun adı destekleme. Üretici desteklenirse kırsalda tutulabilir.

Üretici şu anda elindeki zeytinyağını da değerlendiremiyor. Dolar 5.2 seviyesinin üzerinde ama zeytinyağı fiyatları yerinde sayıyor. Dolar 3 TL iken de zeytinyağı fiyatı aynı, 5 TL. iken de fiyat aynı. Üretici zor durumda. Bu durumu anlatmak sadece Tariş Zeytinyağı Tarım Satış Kooperatifinin görevi olmamalı. Aynı zamanda Ziraat Odası’nın da görevi olmalıdır” dedi.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.