Son Dakika

• No Posts Found

TANYERİ: ZİRAAT ODASI TÜZÜĞÜNDE ‘SEÇİMLERE 6 AY KALA GENEL KURUL YAPILAMAZ’ İFADESİNE RASTLAMADIK

İsmail Eravcı

Söke Ziraat Odası önceki dönem meclis üyelerinden Pamukçular Delegesi Mustafa Tanyeri, dün yaptığı yazılı açıklamada, Aydın 2.’inci İdare Mahkemesi tarafından verilen Söke Ziraat Odası’nın 1 ay içinde seçimli olağanüstü genel kurula gitmesi konusunda verdiği kararın bir an önce uygulanması gerektiğini belirterek, Ziraat Odası Başkanı M. Kemal Kocabaş’ın olağan genel kurula 6 ay kala olağanüstü genel kurul yapılamaz diye ileri sürdüğü bir maddenin tüzükte yer almadığını söyledi.

Mustafa Tanyeri dün beraberinde Ziraat Odası mahalle delegeleri Hasan Günal ve Hüseyin Tibet ile birlikte yaptığı açıklamada, delege arkadaşlarından Hüseyin Akkoyun’un açtığı davada yargının olağanüstü genel kurul kararı verdiğini belirterek “Sökeli üreticilerimizin istekleri ve menfaatleri doğrultusunda, Söke Ziraat Odası’nın 50 delegesinden 26 delege imzası ile Söke 1.’inci Noterliğine 7 Aralık 2016 tarih ve 10533, 10534 ve 10535 yevmiye nolu ve 8 Aralık 2016 tarih 7368 yevmiye nolu ihtarnameleri ile Türkiye Ziraat Odaları Birliğine olağanüstü genel kurul talebinde bulunulmuştu.

Birlik cevabında isteğimizin muhatabının Söke Ziraat Odası olduğu belirtilmiştir. Ziraat Odaları kanununda 3/1 delege imzası ile olağanüstü genel kurul toplanabilir, ifadesi açıkça belirtilmiştir.

Bunun üzerine Söke 1’ince noterliğinden 22 Mart 2017 tarih ve 2475 yevmiye nolu, 22 Mart 2017 tarih ve 2476 yevmiye nolu ihtarname ile Söke Ziraat Odasından olağanüstü genel kurulun toplantıya çağrılması talep edilmiştir. Sonrasında 08 Mayıs 2017 tarihli meclis toplantısında olağanüstü genel kurul talebinin oylama ile ret sonucunun çıktığı bildirilmiştir.

Bu nedenle açılan davadan, dava konusu işlemin iptaline Aydın 2’inci İdare Mahkemesi 2018/722 karar nosu ile kararlaştırılmış ve gereğinin 30 gün içerisinde yapılması belirtilmiştir. Ziraat Odaları ve Ziraat Odaları Birliği kanununda seçime 6 ay kala ve seçimden 6 ay sonra seçimli olağanüstü genel kurul yapılamaz ifadesine rastlanmamıştır. Kararın tüm üreticilere hayırlar getirmesini temenni ediyoruz. Bu saatten sonra Ziraat Odası yönetiminin olağanüstü genel kurul yapmama gibi bir şansı yoktur. Mahkeme kararını uygulamak durumundadır.”dedi.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.