Son Dakika

• No Posts Found

30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI SÖKE’DE COŞKUYLA KUTLANDI

İsmail Eravcı

Başkomutanlık Meydan Muharebesi ve 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 96. Yıldönümü dün tüm yurtta olduğu gibi, Söke’de törenlerle kutlandı. Kutlamalar saat 09.15’te başlarken gün boyu devam etti.

30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamalarına Kaymakamlık makamında tebriklerin kabul edilmesi ile başlandı. Tebrik törenine Kaymakam Tahsin Kurtbeyoğlu, AK Parti Aydın Milletvekili Metin Yavuz, Garnizon Komutanı Albay Emin Kurtoğlu, Belediye Başkanı katıldılar. Kaymakam şehir adına tebrikleri kabul etti. Tebrik töreninin ardından çelenk sunum töreni yapıldı.

Atatürk Anıtına Söke Kaymakamlığı, Garnizon Komutanlığı ve Belediye Başkanlığı çelekleri sunuldu. Çelenk sunum töreni sonrası kutlama programına geçildi. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Kaymakam Tahsin Kurtbeyoğlu ve beraberindekiler halkın ve tören birliklerinin bayramını kutladılar. Törene Söke İlçe Kaymakamı Tahsin Kurtbeyoğlu, Ak Parti Aydın Milletvekili Metin Yavuz, Söke Garnizon Komutanı Topçu Albay Emin Kurtoğlu, Söke İşletme Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Fatma Neval Genç, siyasi partilerin ilçe başkanları  başta olmak üzere protokolün diğer üyeleri, askeri erkan, vatandaşlar ve öğrenciler katıldı.

Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Söke Garnizon Komutanlığı’nda görevli Topçu üsteğmen Rıza Posacı yaptı. Posacı konuşmasında; “Bugün yüce Türk Milletimizin Tarih sahnesinden varoluşundan bu güne kadar onu yok etmeye çalışan zihniyetin, tarihte eşine az rastlanır bir galibiyetle mağlup edildiği 30 Ağustos Zaferinin 96’ıncı yıldönnümünde kutlamanın gurur ve heyecanı içerisindeyiz.

Yüce Atatürk’ün Samsun’a çıkışıyla ilk adımı atılan, Türk Ulusu’nun kurtuluş destanının son aşaması olan 30 Ağustos Zaferi; Asil Türk ulusuyla kahraman Türk Ordusunun; ebedi Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde ulusal birlik ve beraberlik ruhu içinde birbirine kenetlenerek sürdürdüğü topyekün varoluş mücadelesinin sonucudur.

Düşmanları tarafından yok edilmeye ve paylaşılmaya karar verilerek toprakları işgal edilmiş milletimiz, 96 yıl önce bugün; 30 Ağustos Zaferi ile kendisini tarih sahnesinden silmek isteyenlere anlamlı, ağır ve uzunca bir süre unutamayacakları bir ders vermiştir. Türk Milleti, işgal güçlerini Anadolu’nun sinesinde boğmuş, binlerce yıllık Türk varlığına kast edenleri tarihe gömmüştür. Bu zafer, tüm vatanı ve bağımsızlığı yok edilmek istenen ulusumuzun kadın – erkek, genç- yaşlı tüm fertleri ile birlikte sarsılmaz azim ve iradesiyle verdiği yaşam mücadesinin en büyük göstergesidir.

Bu zafer, Türk Ulusu ve onun bağrından çıkmış kahraman Türk ordusunun, en zor şartlarda bile, hiçbir güce boyun eğmeyeceğinin; egemenliği ve özgürlüğü söz konusu olduğunda gücünün ve yeteneğinin hiçbir engel tanımayacağının göstergesidir,   Bu zafer Türk Milleti ve Türk Ordusunun birlik ve beraberlik içerisinde olduğunda gücünün karşısında kimsenin duramayacağının göstergesidir. Bu zaferle Cumhuriyetin adımları atılmış, yenilenme hareketi başlamıştır. Bu hareketin başarısında Türk Ordusu ve Türk Milleti’nin omuz omuza olmasının büyük payı vardır. Akıl ve bilimin rehberliğinde Atatürkçü Düşünce sistemi Türk Silahlı Kuvvetleri’nin rehberi olmaya devam edecektir. Bu anlamda aziz şehitlerimizi rahmet, şükran ve minnetle anıyoruz” dedi.

Günün anlam ve önemini belirten konuşmanın ardından Söke Yavuz Selim Anadolu Lisesi öğrencileri Sıla Özyıldız ve Mustafa Erkal günün anlam ve önemini içeren şiirlerini okundular. Törende Halk Eğitim Merkezi halk oyunları ekibi Aydın yöresi oyunları sunarken, kutlama programı tören geçişi ile sona erdi.

İlgili haberler

Yorum yaz

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.