Son Dakika

• No Posts Found

AV SEZONU BAŞLADI, BALIKÇILARDA HEYECAN ARTTI

Ruchan Durgut

Denizlerde av yasağının bitmesi ve balık sezonunun bugünden itibaren açılmasıyla birlikte balıkçı esnafının umutlu bir bekleyişi sona erdi. Fiyatların tezgahlara Eylül ayının ortalarından itibaren yansıması bekleniyor.

15 Nisan’dan bu yana süren balık avı yasağının sona ermesiyle balıkçılarda heyecan arttı. Yaz sezonunu geride bırakmak için gün sayan balıkçılar kış sezonunu bereketli geçirmek için kollarını sıvadı. 28 yıldır bu mesleğin içinde olduğunu dile getiren Söke’nin balıkçı esnaflarından İlhan Hopacı, av sezonu başlamasının heyecanı içinde olduklarını belirterek, “Balık fiyatları sezonun yeni başlaması hasebiyle henüz netlik kazanmış durumda değil. Tabi ki sezon  açılışında hamsi, sardalye, palamut gibi küçük balık çeşitlerinde yoğunluk yaşanacaktır. Bereketli bir sezon geçireceğimizi tahmin ediyoruz. Sezon iyi geçerse, balıklar bol olursa müşterilerimize de ucuz balık verme fırsatımız olur. Bu arada maliyetlerin çok iç açıcı durumda olduğunu söylemek mümkün değil. Sezon başlamış olmasına rağmen bu etkinin tezgahlara yansıması biraz daha zaman alacaktır. Şu an ki fiyatlar yaz sezonunun fiyatları. Ancak Eylül ayının ortalarından itibaren kış sezonunun fiyatları etkisini göstermeye başlayacaktır. Yani Eylül’ün 15’inden sonra fiyatlar konusunda daha net bilgiler elde edilmiş olur” dedi.

Balıkları genellikle Bodrum, Akbük, Karina, İzmir’den getirdiklerini dile getiren İlhan Hopacı, “Sattığımız balıklar genellikle her zaman birlikte iş yaptığımız tekne balıkçılarından oluyor. Ancak çok sıkıştığımız durumlar olursa halden de balık temin edebiliyoruz. Üretim balıklarımız ve deniz balıklarımızla beraber pek çok çeşit bizde mevcut. Yeni sezondan ümitliyiz. Söke’de bizim mekanımız çoğu vatandaş tarafından bilinen bir mekan. Pazar fiyatına satış yapıyoruz, ayrıca ücretsiz ayıklamayla kilogramı 5 TL’den pişirme ücreti mukabilinde müşterilerimize servis gerçekleştiriyoruz. Vatandaşların ilgisinden memnunuz, Söke’de böyle bir mekan olmasından dolayı halk da memnun. Başka bir şube açılması yönünde çok talep geliyor ancak biz de eleman sıkıntısından dolayı bunu şimdilik gerçekleştiremiyoruz. Döviz kurundaki yükseliş ve belirsizlik bizi tam anlamıyla etkiledi diyemem. Biz genellikle TL ile çalışıyoruz. Ama Norveç Somonu gibi yurtdışından getirilen balıklarda tabi ki dövizde yaşanan dalgalanma bizi etkiledi. Yani o açıdan Euro ile satışı yapılan balıklarda şimdilik fiyatlar yüksek, kış sezonunda da bu balık türlerinde fiyatların düşmesi  konusu biraz muallak, şimdiden bu konu ile ilgili bir şey söylemek doğru olmaz” diye konuştu.

Vatandaşların balık seçerken öncelikle balık satılan mekanın temizliğine bir göz atması gerektiğini belirten Hopacı, “Zaten bu sayede balıkların kalitesi hakkında ön bilgi edinmiş olurlar. Balığın ucuzunu almış olmak da bazı durumlarda çok önemli olmayabiliyor. Balıkta damak tadı çok önemli bir faktör. Bizim tüm bu faktörlerden sonra en önem verdiğimiz konu, balığın günlük olmasıdır. Burada her gün taze balık temin edilir. Kalan balıklar ise hemen Aydın ve çevresindeki pazarlarda satılarak eritilir. Güncel balık fiyatlarından bahsetmek gerekirse Norveç Somonu’nun 1 kilogramı 70 TL, barbun kg/50 TL, kaya barbun kg/65 TL, istavrit kg/15 TL, hamsi kg/20 TL, sardalya kg/15 TL, tavuk balığı kg/45 TL, kefal kg/20 TL, deniz levreği kg/50 TL, deniz çuprası kg/50 TL, kaya levrek kg/60 TL, dil balığı kg/50 TL, olta kalamar kg/80TL” şeklinde konuştu.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.