Son Dakika

• No Posts Found

SÖKE HIZLA HOŞGÖRÜSÜZ BİR TOPLUMA DOĞRU GİDİYOR

İsmail Eravcı-ÖZEL

Son yıllarda en küçük tartışmaların bile kavgaya dönüştüğü Söke’de hoşgörü kültürü giderek yok oluyor. Bunun en büyük kanıtı da polis kayıtları olarak gösteriliyor. Bunun en büyük kanıtı ise 2017 yılı ilk 7 ayına göre 2018 yılı ilk 7 ayındaki kişilere karşı işlenen suç sayısındaki artışda görülüyor.

Söke İlçe Emniyet Müdürlüğünün 2017-2018 yılları ilk 7 ayı kapsayan asayiş olayları değerlenmesinde kişilere karşı işlenen suçlarda meydana gelen artış bunu açıkça gösteriyor. Geçtiğimiz günlerde Ağustos ayı asayiş toplantısında bu konu verilerle açıklandı. Mala karşı işlenen suçlarda 2017 yılı ilk 7 ayına göre 2018 yılı ilk 7 ayında yüzde 25’lik bir azalma meydana gelirken, aynı tarihlerde kişilere karşı işlenen suçlarda ise yüzde 49’luk bir artışın yaşandığı ortaya çıktı. Yine topluma karşı işlenen suçlarda da 2017 yılına göre 2018 yılında yüzde 113’lük bir artışın yaşandığı bilgisi verildi.

İlçe Güvenlik Kurulu Toplantısında ilçe Emniyet Müdürlüğü tarafından asayiş suçları ile ilgili bir değerlendirme yapıldı. Yapılan bu değerlendirmede geçen yılın ilk 7 ayında kişilere karşı 632 suç işlendiği polis kayıtlarına yansırken, 2018 yılının ilk 7 ayında ise bu rakamın 943’e yükseldiği görüldü. Yine topluma karşı işlenen suçlarda da büyük bir artış yaşandığı ortaya çıktı. Geçen yılın ilk 7 aylık döneminde topluma karşı 93 suç işlenirken, bu yılın ilk 7 aylık döneminde olay sayısı 141’e yükseldi. Artış oranı ise yüzde 52 olduğu görüldü.

Kişiye ve topluma karşı işlenen suçlarda yüzde 50 oranında bir artış yaşanırken mala karşı işlenen suçlarda ise yüzde 25’lik bir azalmanın meydana geldiği görüldü. Buna göre 2017 yılı ilk 7 ayında mal varlığına karşı 582 suç işlenirken, bu yılın ilk 7 ayında bu rakam 436’ya düştü. Devlete ve millete karşı işlenen suçlarda da azalma var. Bu kapsamda geçen yıl 35 suç meydana gelirken bu sene 33 suçun meydana geldiği bilgisi verildi. Takibi gerektiren suçlarda ise artışın yüzde 113 olarak ortaya çıktığı görülürken, geçen yılın ilk 7 ayında 168, bu yılın ilk 7 ayında ise 357 takibi gerektiren suç işlendi.

Genel asayiş olaylarının toplamına bakıldığında geçen yılın ilk 7 ayında 1510 suç işlenirken 2018 yılı ilk 7 ayında ise suç işleyenlerin toplam sayısı 1910 olarak dikkat çekti. Artış yüzdesi 26 olduğu görüldü. Söke’de asayiş olaylarının yükselmesinde en büyük etkenin kişiye karşı ve topluma karşı işlenen suç oranının yükselmesinden kaynaklandığı belirtildi. Vatandaşların yol verme, alacak verecek sorunu, kendi aralarında anlaşmazlıklardan kaynaklı olduğu ifade edildi. İnsanların hoşgörüsünün her geçen gün kaybolduğu belirtildi.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.