Son Dakika

• No Posts Found

HIRSIZLIĞI ÖNLEMENİN 8 BASİT ÖNLEMİ

İsmail Eravcı

Söke İlçe Emniyet Müdürlüğü işyeri ve konutlardan hırsızlığı önlemenin 8 basit önlemi olduğunu belirtilerek yapılacak bu basit önlemlerle hırsızlık olaylarının yüzde 60’ının önlenebileceği üzerinde duruldu. İlçe Güvenlik Toplantısında yapılması gerekenler konusunda bilgi verildi.

Söke İlçe Emniyet Müdürlüğünden konut ve işyeri hırsızlıklarını önlemek için vatandaşların alabilecekleri basit önlemler şöyle açıklandı “ İşyerinize mutlaka güvenlik kamerası veya alarm sistemi takılması caydırıcı olacaktır. İşyerinizde bulunan kasalarda para, ziynet eşyası ve kıymetli evrak bulundurulmamasına özen gösterilmesi gerekmektedir.

Hırsızlık malı olduğunu düşündüğünüz ya da hırsızlık malı sattığından şüphelendiğiniz kişileri mutlaka polise ihbar edip bilgi verilmesi, bugün başkasından çalınan bir malzemenin daha sonra sizin işyerinden çalınıp başka bir işyerine satılabileceğini düşünerek hırsızlık malı satın almamaya dikkat edilmesi gerekiyor. İşyerinizde bulunan elektronik eşyalarınızı ve çalınabilecek değerli eşyaların seri numarasının not edilmesi veya üzerinde size ait olduğunu gösterecek sizin bileceğiniz bir yerine çıkmayacak bir işaret konması, çalınan mal hakkında polise detaylı bilgi verilmesi bulunmasını kolaylaştıracaktır.

Evlerinizin birinci, ikinci kat balkon pencerelerinin kilitlerinin sağlam ve demir olmasına dikkat ediniz. Kapılarda çift kilit bulundurup geceleri kapı arkalarına emniyet zinciri katılmasına özen gösteriniz. Evlerinizi kısa süreli olarak terk edeceğiniz zaman bilhassa geceleri bir lambanın yanık bırakılması önemli.  Evlere kolayca erişilebilen pencerelere, balkon ve çekme kapılar bulunuyorsa masraftan kaçınmayıp demir parmaklık, pancur gibi mekanik tedbirlerin yanında alarm tertibatının da taktırılması uygun olacaktır.

Bu konuda yapılan araştırmalarda; meydana gelen olayların yüzde 60’ında şüphelilerin başarısız olduğu tespit edilmiştir. Bu oran alarm tertibatı için erişilebilecek en yüksek orandır. Böyle bir alarm sisteminin çalışmasının dışardan da algılanabilecek siren veya lamba ile belirgin hale getirebilmesi işlevinin daha fazla olmasını sağlayacaktır” şeklinde bilgi verildi.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.