Son Dakika

• No Posts Found

ÜLKER: ‘RANT KELİMESİNİN ANLAMINI BİLMİYORUZ’

İsmail Eravcı-ÖZEL

Söke Genç İşadamları Derneği Başkanı Bilal Ülker, Genç İşadamları olarak faaliyet konuları içinde inşaatın önemli bir yer tuttuğunu belirterek, son zamanlarda kullanılan rant kelimesinin ahlaksızlıkla bir tutulduğunu belirterek, bu şekilde yatırımların önünün kesilmeye çalışıldığını söyledi.

Bilal Ülker yaptığı açıklamada “Söke Genç İşadamları olarak ürettiğimiz projelerde ve özellikle bizi biz yapan üyelerimizin faaliyet konularının başında inşaat ciddi bir orana tekabül ediyor. Bizim Aydında görmek istediğimiz yatırımın desteklendiği, istihdam yaratan projelerin önünün açıldığı bir uygulamadır.

RANTIN KIRŞILIĞI BİLİNMİYOR

Rant kelimesinin karşılığı ülkemizde tam bilinmiyor. Rantın dilimize giren rantın kelime anlamı aslında iş, kabiliyet, istihdam yaratmak anlamında. Fakat biz öyle bir ülke olduk ki, rantı aldık ahlaksızlık ve istenmeyen kelimelere çevirdik. Maalesef rantın kelime anlamını bilmeyen yöneticilerimiz yüzünden birçok projemiz ilerlemiyor. Yatırımların önü kesiliyor. Halbuki rant doğru ve ahlaklı yapıldığında inanılmaz bir istihdam yaratan gelişme yaratan, inevasyonun gerçekleşmesine imkan sağlayan bir kelime anlamı taşıyor.

Ben bunu söylerken eleştiri alacağımı biliyorum. Ama bunun bilinmesi lazım. Bilgi sahibi olmadan yoruma dayalı bir toplum olduk. Önce bilgi sahibi olmak, sonra yorum yapmamız gerekli. Bizim bölgemizde en önemli şey istihdam yaratacak proje sahibi inanılmaz yatırımcımız var, maalesef önleri tıkalı Bürokrasiye, imar mevzuatına takılıyoruz.

KENTSEL DÖNÜŞÜMDE ÇOK YAVAŞIZ

Birinci derece  deprem bölgesindeyiz. Kentsel dönüşümde çok yavaşız. Bir felaket gelmesini mi bekliyoruz anlamıyorum. Kentsel dönüşüm her şeyin önünde ama kentsel dönüşümün yapılabilmesi içinde mal sahibi ve yatırımcının önü açılmalıdır. 4 katta 4 komşu oturuyor, diyorlar ki 5 kat yap. Adam bütün apartmanı bir daire parasıyla mı yapacak. Bir şeylerin doğru yapılması gerekiyor. Ben demiyorum ki 20 kat verilsin. Yeşil alanlar artırılarak otoparklar zorunlu kılınarak Söke’de bu durumun altından kalkılabilir. Söke’de bugün trafik felç. 18 yıldır Söke’nin trafik sorunlarını dile getiriyoruz. Bu trafik Söke’de bir gün felç olacak. Sorun giderek artıyor. Büyükşehir uygulamasıyla birlikte ilçe belediyelerinin imkanları oldukça kısıtlandı.  Söke’de ciddi anlamda bir deprem olmadan bir kentsel dönüşüm başlamalı. Başlayan yerler maalesef kazancın yüksek olduğu ana arteller. Kentsel dönüşümü Cumhuriyet Mahallesini, Konak’a Cumhuriyete, Çeltikçi’ye Fevzipaşa’ya Kemalpaşa’ya her yere yaymak gerekli.

ZOR BİR DÖNEM

Ekonomik olarak zor bir dönemden geçiyoruz. Ama genç işadamları olarak her şeyin üzerinden gelmek için çalışıyoruz. SÖGİAD olarak verilen sözlerin tutulmasını istiyoruz. Marketik pazarlama gücünün farkına varmak gerekli. 50 sisi bir zeytinyağı Avrupa’da 11 EURO. 100 liraya İtalya’da yarım litre zeytinyağı satılıyor, bu yağda Türk zeytinyağı. Madde gönderiyoruz, sadece şişiriyoruz, marka bire 10. Bunları çözmemiz lazım. Söke zeytinyağında Çine’den sonra ikinci, balda birinciyiz. Söke önemli bir ilçe. Ege Türkiye’nin meyve ambarı. Türkiye meyveyi Ege’den yiyor” dedi.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.