Son Dakika

• No Posts Found

YAŞLANMANIN NEDENLERİNİ UZMANLAR BELİRLEYECEK

İsmail Eravcı

Söke Ovası’nda pamuklarda erken yaşlanma görüldüğü belirtilerek, yarın Nazilli Pamuk Araştırma Enstitüsü’nden gelen uzmanların Söke Ovası’nda pamuklarda inceleme yapacağı bilgisi verildi. Söke Ziraat Odası Başkanı M. Kemal Kocabaş konuyla ilgili yaptığı açıklamada, pamukların olgunlaşmadan bitkinin yaşlandığını söyledi.

Konuyla ilgili gazeteniz Yeni Söke Muhabirlerine bilgi veren M. Kemal Kocabaş “Söke Ovasında pamuklarda erken yaşlanma görülüyor. Pamuklarda pamuk kozaları olgunlaşmadan pamuk bitkisi yaşlanıyor. Bu pamukta verimin azalması ve kalitenin düşmesi anlamına geliyor. Bunun nedenlerinin araştırılmasını istiyoruz. Bu anlamda Nazilli Pamuk Araştırma Enstitüsü’nden uzmanları Söke Ovası’na davet etik. Uzmanlar yarın Söke’ye gelerek Söke Ovasında incelemelerde bulunacaklar. Pamuklarda görülen erken yaşlanmanın nedenlerini bulmaya çalışacaklar. Bu konuda daha sonra Söke Ziraat Odası’nda bir toplantı yapılacak. Söke Ovasında geçen yıl çok dar bir alanda yaşlanma görülmüştü ama bu sene çok daha geniş bir alanda görüldü. Önlem alınmazsa önümüzdeki yıllarda çok daha geniş bir alana yayılacaktır” dedi.

MALİYET HESAPLARINI ÇIKARAMADIK

Söke Ziraat Odası Başkanı M. Kemal Kocabaş geçen yıl 1 kg. pamuğun üretim maliyetinin 1,2 TL. olduğunu belirterek “Ancak bu sene maliyetler yüzde 50’inin üzerinde arttı. Gübre, mazot, tohum ve zirai ilaç fiyatları o kadar değişken ki hesap yapamıyoruz. Fiyatlar sürekli değişiyor. 1 kg. pamuğun üretim fiyatı bizim tahminlerimize göre 2 TL.yi buldu. Söke Ovasında toplama fiyatlarını bu hafta içinde açıklayacağız. Eylül ayının 25’inden sonra Söke Ovasında hasat yoğun şekilde başlayacaktır. İlk gözlemlere göre çok fazla sorun görünmüyor” dedi.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.