Son Dakika

• No Posts Found

DÖVİZ KURU YÜKSELİŞİ KIRTASİYECİLERİ DE VURDU

Ruchan Durgut

Döviz kurunda yaşanan artışlar, kırtasiye ürünlerini de etkiledi. Kırtasiyeciler 17 Eylül’de başlayacak olan 2018-2019 eğitim-öğretim yılı öncesi bazı kırtasiye ürünlerinde geçen yılın aynı dönemindeki fiyatlar ile bugünkü fiyatlar arasında yüzde 90’a varan artış olduğunu dile getiriyor.

Yurtdışından ithal edilen ve hammaddesi kağıt olan defter ve kitap gibi ürünlerin yanı sıra A’dan Z’ye tüm kırtasiye ürünlerinin fiyatları arttı. 2017-2018 eğitim-öğretim yılının açılmasına sayılı günler kala kırtasiyeciler tüm hazırlıklarını tamamladı. 2018-2019 eğitim-öğretim dönemine sayılı günler kalırken, döviz kurunda yaşanan artışlardan dolayı kırtasiye ürünlerine gelen zamların öğrenciler başta olmak üzere velileri ve sektör temsilcilerini zora soktu. Okullarda oryantasyon sürecinin başlamasına 1, tam açılışa 2 hafta kaldığını dile getiren Söke Green Love Kırtasiye sahibi Muhammet Sait Gün, “ Ana sınıfı, ilkokul, ortaokul ve liseleri ilk sınıflarında eğitime başlayacak öğrenciler 17 Eylülden önce okula adapte olabilmeleri için 11 Eylül’de okula gidecekler. 17 Eylül’de tüm öğrencilerin gelmesiyle yeni eğitim öğretim yılı başlamış olacak. Bizim sektörde yaz sezonları genellikle durgun geçer. Bu durgunluğun bu sene de okul döneminin başlamasına rağmen sürebileceğini düşünüyoruz. Döviz kurundaki ani yükselişin devam etmesi, yapılan zamlar durgunluğun sürmesindeki en önemli faktörlerden bazısı. Dolar ve Euro’nun yüksek seyri bizi çok etkiliyor. Bunun temelinde kırtasiye ürünlerinin yüzde 90’ı ithal ürünlerden oluşması yatmaktadır. İthal ürünler de doğrudan kurla ilgilidir. Bu durumu fırsat bilen çoğu insan, hemen zamları yüksekten uygulamaya başladı. Zamları geri çekenler de çekmeyenler de var. Satışlarını durdurarak karaborsacılığa yönelenler var. Durum böyle olunca biz de doğrudan ekonomik şartlardan olumsuz etkilendik. İthal ürünler sınıfına giren pek çok ürünümüz mevcut. Bu sınıfta en önce kağıt ürünleri yer alıyor. Kağıt doğrudan dövize endeksli gidiyor. Kağıt için döviz fiyatı veriyorlar, Türk Lirası vermiyorlar. Çoğu noktada kağıt satışı yok. Mesela bir firma benden 2-3 haftadır, bilgisayar kağıdı fiyatı vermemi bekliyor ama biz de kağıt fiyatı alamadığımız için ona bilgi veremiyoruz.”dedi.

‘Taklit ürünler hem sağlığa hem cebe zarar’

Çanta konusunda devletin güzel bir uygulaması olduğunu belirten Sait Gün, “Bu ithal ürünü engelleyip yerli üretime yönelebilmemiz için fonlar getirildi. Çanta, oyun hamuru, kurşun kalem, tükenmez kalem bu tür gruplarda yerli üretime dönme gayreti olduğu için memnunuz. Tabi yine bu saydığım ürünlerin bazılarının hammaddelerinde yurt dışına bağımlı olduğumuzu söylemeliyim. Örneğin çantaların bezleri ithal, üretimi yerli. O nedenle geçen senenin aynı döneminde 120 TL’ye sattığımız çantayı bu yıl 211 TL olmuş vaziyette. Yine 2017 Eylül’de 5 TL olan boya bugün 11 TL, fotokopi kağıdı 8 TL’den 18-19 TL’ye çıkmış durumda. Bunun gibi bir çok üründe artış söz konusu. Ürünlerin ekseriyetini zamlar vurdu. Önümüzdeki süreci umutla bekliyoruz. Biz genelde markalı ve kaliteli ürünler satmanın derdi içerisindeyiz. Belki fiyatlarımız piyasadan bir üst seviyede olabilir ama ürün kalitemizin iyi oluşu ürünlerin uzun süreli kullanımını ve sağlığa herhangi bir zarar vermemesini sağlıyor. Biz Ticaret ve Sağlık Bakanlıklarının kriterlerine uyan ürünler satıyoruz. Vatandaşlara, ebeveynlere ve ailelere sırf ‘ucuz’ diye hileli ürünlere yönelmelerini tavsiye etmiyorum. Paket görünümü aynı olan ürünlerin gramajları düşürülmüş olabilir. Bunlara dikkat edilmeli. Bizde böyle bir şey söz konusu dahi olamaz. Biz reel ticaret anlayışı içerisindeyiz. Bir şeye zam geldiyse aynı oranda zammı yansıtıyoruz. Bu zammı yansıtırken, ürünlerin kaliteleri ile oynamıyoruz. Mesela kurşun kalemi eksiltecek gibi mesleki etiğe aykırı eylemlerimiz yok. Piyasa kötü olsa bile biz yine aynı kurşun kalemi, aynı kağıdı, aynı pastel boyayı, aynı çantayı satıyoruz. Piyasada 15 TL’ye de çanta var ama o tür imitasyon ve taklit ürünler bizim kapımızdan içeri giremez. Bu ürünlerin bir kere kanserojen etkisi var. Biz göz göre göre çocuklarımızı risk altına atamayız Bu taklit ürünlerin garantisi de yok, vergisi de yok” dedi.

‘Müfredatlarla birlikte biz de kaynak değiştiriyoruz’

Kitap anlamında yardımcı kaynak kitabı ve kültür kitabı satışlarının mevcut olduğunu belirten Gün, “Bilindiği üzere okullardaki eğitim sisteminde baştan sona bir değişim yaşandı. Müfredata uygun olmayan ürünlerin iadesini gerçekleştirdik. Yeni gelenler raflarda yerini aldı. Okul döneminin tam anlamıyla girmesiyle birlikte bu konudaki yayınlarda artış sağlanacaktır” dedi.

‘Yerel esnaf desteklenirse, Söke kazanır’

İnsanların yerel esnafını desteklemesi konusunda farkındalık sahibi olmasını talep ettiklerini dil getiren Muhammet Sait Gün, “ Vatandaşlarımızda en büyük beklentimiz yerel esnafına sahip çıkmalarıdır. Harcadığı paranın Söke’de kalıp Söke’de bir değere dönüşmesini istiyoruz. Farklı zincir mağazalarına giderek belki yüzde 5 daha ucuz ürün alınabilir ancak böyle olunca hem kaliteden ödün verip hem de para Söke’den dışarıya gidiyor. Onların kazançlarının Söke’mize yansıyan hiç bir tarafı yok. Biz istihdam anlamında da onlardan üstün durumdayız. Kendi yöremizin insanları bu sayede evine ekmek götürüyor. Vatandaşlarımızın destekleri de arttıkça Söke daha da ileriye gidecek.”ifadelerini kullandı.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.