Son Dakika

• No Posts Found

TEFEKKÜR; BAZI DÜŞÜNDÜRÜCÜ ENTERESANLIKLAR

İnsan hayatında karşılaştığı bazı kafa karıştırıcı olaylar ve sözler vardır. Bir taraftan bir ip ucu bulamazsanız çözümünü de bulamazsınız. Toplumda bir takım insanlar bunlara fazla merak salarlar. İşin içinden çıkamayınca da, onun etkisi altında kalır kutsarlar.

Böyle şifreli ve sır niteliği verilen olaylar ve haberler her zaman vardır. Aklını kullanmayan ve bunları vuracak bir mihenk taşı bulamayanlar, kehanetler faslına takılıp, o vadinin meraklıları sırasına girerler ve kehanetlerin gerçekleşmesini beklerler. Tarihte bu alanda kitaplar yazan pekçok insan vardır. Tabi, bunların takipçileri de vardır.

Bunlar genellikle de dindar geçinenler ve dindarlıkta da ön sıralarda bulunanlardır. Bunlar yoğunlukla da tarikat ve tasavvufçulardan çıkarlar. Bizde de bu alanda en meşhuru Muhittin-i Arabi’dir. Ebced ve cifir hesabıyla çok uğraşmış, Yunan’ın rakamlarla fazla oynamakta meşhur filazofu Pisagor’u bile geçmiştir. Öyle ki, Muhittin Arabi öldükten sonra bile bazı kurnazlar tarafından adına yüklenen kehanetleriyle zamanımızın sorunlarını dahi çözmüştür! Ama, gariptir böyle müthiş kehanetlerde bulunan bu kişiler, bilimsel hiçbir icadın planını ve projesini çizememiştir. Teknik bir aletin keşfini yapamamıştır, ama pagan düşünceyi Vahdeti vücut felsefesine dönüştürüp tasavvufta Kur’an dışı çığırlar açmaktanda geri durmamışlardır.

Bu günlerde ayni düşünceye İsrailiyat inancından transfer olmuş Mesih, Mehdi ve Teccal hikayeleri gündemde. Kültür İslamı’na, tarikatlar yoluyla girmiş bu saçmalıklar, Amerikan Başkanı Tramp’ın, Mesih’i bekleyen Evangelist’lere gitmesiyle basında yer aldı. İnançlarına göre gökten inecek olan Mesih, Armagedon savaşıyla dünyayı ele geçirip bin yıl dünyaya hükmedecekmiş. Bizde tarikatlerde az farklı bir yöntemle burada yer almış bu inanca Mehdi’yi de dahil etmişiz. Gökten inen İsa-Mesih İslam şeriatı ile dünyayı yönetecekmiş.

Bu bize göre, Evangelistler farklı inanıyor. Bize göre, Peygamberimiz Hz.Muhammed’in soyundan gelecek olan Mehdi, Mesih’e yardımcı olacakmış. Ayrıca, Şia’ya göre asırlar önce kaybolan Mehdi meydana çıkacak ve oda ayrı bir âlem! Neyse, bunlar olduğu gibi İslam ve Kur’an dışı uyduruk efsanelerdir. Ama, yukarıda da ifade ettiğim gibi bunlara inanan Müslümanlar vardır. Bu Mesih bir zamanlar  Yahudi cematından Sabatay Sevi olarak çıktı ve bu vesileyle birçok dönme müslüman türedi.

Bir ara ülkemizde de tarikatçilerden bir Mesih çıktı Hasan Mezarcı adıyla. Sonra o ne olduysa oldu kayboldu. Şimdi ise bu hikaye, Evangelistler ve Armagedon savaşları teranesiyle yeniden gündeme geldi.Amerikan Başkanı Tramp’ın başlattığı ve sürdürmekte olduğu ekonomik savaş devam ederken Tramp, Evangelistleri ziyaret edip yemekte beraber olmuş. Diğer taraftan ekonomik saldırıya birçok dünya devletinden tepkiler yağıyor. Ayrıca, Ortadoğuda da bir şeyler dönmeye başladı.

Amerika yine terör örgütlerine yardımlarını sürdürüyor. Dolayısıyla Ortadoğuda yine bir takım hareketlenmeler olmaktadır. Ülke içinde dolara karşı haklı olarak alınan tavır, vatandaşlarımız tarafından ciddi bir şekilde destekleniyor. Elbette, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı Türk parası, Türk lirasıyla alış-veriş edecektir, bundan tabi ne olabilir, çünkü bu bir vatandaşlık görevidir. Bu gelişmelere sebep olan papaz bırakılmalıymış, adam ülkemiz aleyhine casusluk yapmış, evangelistmiş ne olursa olsun, o işlediği cürüm açısından bizim nazarımızda hain bir casusdur, suç işlemiş suçunun cezasını çekmelidir.

Evet, sonuç olarak ülkemiz ciddi bir sınavdan geçmektedir. Bu sınav karşısında dimdik durmalıyız, Allah’ın izniyle bunu da atlatırız. Çünkü, her Türk vatandaşı ülkesinin menfaatleri çerçevesinde devletinin ve devlet adamlarının yanındadır, gücü nispetinde devletinin ve ülkesinin menfaatlerini korumak ve kollamala görevlidir ve bu görevini yapma çabası içindedir. Bu duygu ve düşüncelerle herkese esenlikler diliyoruz, hoşça kalınız efendim.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.