Son Dakika

• No Posts Found

HAFTANIN YORUMU; HAZIRLIK, TEDBİR VE ÇARELER

Yıllık hayatımızın önemli dönüm noktalarımızdan olan mevsimler, farklı atmosferik olaylarla yaşamımızda yerini alırlar. Gerçi dünya şartlarına göre bu durum her ülkede ayni değil, son zaman bizim ülkemizde bile bir mevsim karışıklığı yaşamaya başladık. Örneğin bu yıl yaz erken geldi ve erken bitti sayılır. Neyse, biz bu detaylara girmeyelim, konumuz olan yöremizle ilgili değerlendirmelerde bulunalım. Malûm, yaz mevsimini geride bıraktık, güz aylarına girdik, ardından kış geliyor. Haftaya bu gün okullarda açılacak, dolayısıyla şehirde hareketlilik artacak. Bu nedenle, hem okulların açılması ve hem de kışın yaklaşmakta olması, başta Belediyenin, Milli eğitimin ve diğer ilgili birimlerin birtakım hazırlıkların içine girmeleri gerekir. Özellikle yolların onarım ve bakımları, trafikle ilgili yapılması gereken çalışmalar nelerse bir an önce gözden geçirilmeli ve ifade ettiğimiz durumlara yönelik tedbirler alınmalıdır. Ancak, gördüğümüze ve öğrendiğimize dayanarak ifade edelim ki, yollarla ilgili gereken bakımların istenilen düzeyde olmadığı bilinen ve yaşanan gerçeklerdendir. Mesela, aylardır tamiratı için beklediğimiz Çeltikçi Mahallesi Mehmetçik Caddesi Barış Parkının altında, huzurla kesiştiği noktada üç yol ağzında bir bozukluk, kanalizasyon kapaklarının olduğu yerde bir düzensizlik ve bir perişanlık var. Nedense gelip buraya bir düzen tertip verilemedi. Şehiriçi dolmuşlarının da güzergahı burası, varın siz burası hakkında rahatsızlığın boyutunu düşünün? Tabi, yetkililerinde hassasiyetini unutmayın!..

NEŞE  VE  KEDER  BİRLİKTE  GİDER

Hayat bu! Tek düze olmaz. Aslında olunca da tadı-tuzu kalmaz. Eskiler, biraz sıkıntı, biraz huzur derlerdi, şimdikiler, biraz sıkıntı, çok huzur diyorlar. Aslında, her nefis bunu arzular da, galiba eskiler bizden biraz daha kanaatkâr imişler. Neyse, basına bakıyoruz, manşetten gördüğümüz ilk haber “Söke Ziraat Odası’ndan suç duyurusu var” OSB’nin toz-dumanından. Aydın Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü’ne 3 konuda suç duyurusunda bulunulmuş. Haklılar: bakalım yetkililer ne yapacaklar? Ayni manşetten bir haber daha vardı, Söke hızla hoşgörüsüz bir topluma doğru gidiyor. Hiç hoş değil, ne demek yani hoşgörüsüzlük! Birbirimize tahammül mü edemiyoruz. Olmaz böyle şey, buna asla imkan vermeyelim. Çünkü biz birlikte yaşayacağız ve buna insanlar olarak muhtacız. Evet, bir ciddi haber daha, Söke de tuvaletçiler zam yapmış 150 Krş. Ciddi dediğime güldünüz, gülmeyin; açlığınızı eve gelip evde giderebilirsiniz, ama tuvalet ihtiyacınızı asla. Neyse, sevindirici haberlerde var, av sezonu başlaması dolayısıyla Balıkçılar heyecanlı ve neşeliler, bolluk ve bereketten bahsediliyor, bizde hayırlı olsun diyoruz. Narenciye rekoltesinde artış sevindirici diyorlar, oda güzel. İnşallah, pamuk toplama sezonu da bu hafta başlıyormuş, her ikisine de bereketli yıllar dilyoruz. Büyükşehir Söke’de camileri temizliyormuş. Aman ha! Dini politikaya âlet etmeyelim! Bilirsiniz bu konuda hassasiyetimiz var. Evet, özel ve önemli bir haber, Söke’nin kurtuluşu bu yıl daha farklı ve coşkulu oldu. Özellikle Türk Hava Kuvvetlerine bağlı Solo Türk F- 16 Gösteri Ekibi bu yıl Söke’ye müthiş bir heyecan verdi, her şeyi herkesi harkete geçirdi, Söke’ye bir canlılık verdi. Allah ordumuzu, yurdumuzu ve milletimizi her türlü kazalardan ve belalardan her daim muhafaza eylesin.

SIKINTILAR  VAR  AMA  ÇARELERDE   VAR

“Söke de uyuşturucu tacirlerine çalılık arazide suçüstü.” Adamların bu illeti pazarlamak için yapmadıkları yok. Ama, polisimiz ve jandarmamız da sağ olsun her melanetinde bunları yakalıyor, yine de vazgeçmiyorlar. Alışmış, kudurmuştan beterdir derler. Dert bir değil ki,  Söke’nin en işlek caddesinde bankın oturak tahtaları sökülmüş duruyormuş. Dursun, kime ne zararı var? Bakımsız duran çöp tenekeleri de öyle! Büyükşehir Belediyesi su faturalarında ç.t.v. diye bir vergi alıyor bunun açılımı ne? Ha birde zamlar var, elektriğe ve doğalgaza yapılmış. Söke’de simit de 1,5 lira, maşallah ekmeği geçti. Aydın Gazete sahipleri de Aydın da toplanmış ve dolar sebebiyle gazete kağıdına olan etki konuşulmuş ve ekip 14 maddelik bir bildiri hazırlayıp imzalamışlar. İnşallah yetkililer bir çare düşünürler. Döviz kuru yükselişi kırtasiyecileri de vurmuş. Kimi vurmadı ki, fıratçıları devlet araştırıyor, takip ediyor, umarız bir hayırlı sonuca ulaşırlar. Bu arada, Sayın Bertan Balçık Ulusal Pamuk Konseyi Başkanlığı’na seçilmiş, Kutluyoruz kendisini ve başarılar diliyoruz. Yine bu arada, organik tarım üreticileri, organik tarım ödemelerini bekliyorlar, Kuru incir el yakarken, patlıcan pazarda en ucuz sebze rekorunu kırmıyormuş. Kuru incirde fırsatçılığı unutmayalım. Patlıcana da ucuzladı diye ümit bağlamayalım. Yörüğün  biri göçebe ya! Uzak diyarlardan Aydın’ın bir yöresine göç edip gelmiş, yaz mevsimi imiş pazara inmiş, pazarda gezerken bir-iki kilo incir almış, akşam çadırda yemişler. Bir yıl sonra yine o mevsim de pazara giden birine ısmarlamış, ama incirin adını hatırlayamamış. Demiş ki, içi darı gibi, dışı deri gibi, ondan bana birkaç kilo al demiş. Adam pazarı geziyor bir yerde ortadan bölünmüş bir patlıcan görüyor, hah bu deyip iki kilo alıp geliyor. Yörük çadıra gidiyor ve torbadan çıkarıyor patlıcanları, şaşırıyor birini alıp ortadan kırıyor, evet içi darı gibi, dışıda kahverengi deri gibi, bir ısırıyor tadı geçen yıl yediğine benzemiyor. Diyor ki, bunun bir yılda hem tadı değişmiş, hem de ebadı büyümüş! Haftaya buluşmak ümidiyle hoşça kalınız efendim.

Not: Yazdığım hikayeye kafanızı pek takmayın. Ama, üzerinde düşünmek isteyene de bir şey diyemeyiz. Çünkü, açığa vurulmayan düşünceye bir sınır da yok, yasaklama da yok! 

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.