Son Dakika

• No Posts Found

Güvercin tutkusunu anlattı; ‘İlk paramla güvercin aldım’

Ruchan Durgut

Söke’de yaşayan kuş sevdalısı Hakan Işık, çocuk yaşta besleyip yetiştirmeye başladığı güvercinlere gözü gibi bakıyor. Hakan Işık, güvercin yetiştiriciliğinin bir hastalık değil, bir hobi olduğunu belirterek, güvercinlerle olan hikayesini paylaştı.

Doğduğu günden beri güvercinlerle iç içe olduğunu dile getiren Hakan Işık, ilk kez askere gittiği gün güvercinlerinden ayrılmak zorunda kaldığını belirterek, “ Askere giderken kuşlara bakabilecek biri olmadığı için onları bırakmak zorunda kaldım. Askerden geldikten 5 sene sonra tekrar güvercin yetiştirmeye başladım. Bir dönem Kuşadası’nda bulundum ama 6 senedir Söke’deyim. Güvercin bakmak hakkında bence yanlış tabir edilen bir şey var. Art niyetli olarak söylenen bir tabir olmasa da güvencin yetiştirmeye hastalık denmemeli. Güvercin yetiştirmek bir hobidir, tutkudur. Vaktini güvercinlerle geçirmek çok güzel bir şey. İnsanlar stres atmak için çeşitli şeylerle vakit geçirir. Benim en güzel zaman geçirme yöntemim bu kuşlar. Hangi kuş nasıldır? Herhangi bir hastalığı var mıdır? Yada ne gibi hünerleri vardır? Türü nedir? gibi akla gelebilecek her tür soruya yanıt verebilirim. Söke’de bazen insanlar veterinerlerin bile sonuçlandıramadığı güvercin sorunları ile ilgili bana danışmaya gelebiliyor.

‘Kundakta ağlarken, ailem beni güvercinlerle sustururmuş’

Güvercinlerle ilk tanışmam, daha kendimi bile bilmediğim dönemlere denk geliyor. Benim kundakta olduğum zamanlarda, dayım güvercin besliyormuş. Köy yerlerinde bilindiği gibi haneler iç içedir. Ailem ben kundakta ağlarken, beni güvercinlerin yanına bıraktıklarında ben ağlamayı kesermişim. Yani kuş hobim o zamanlardan kalan bir durum. Ve ilk kendimi bildiğim zamanlarda da biriktirdiğim ilk paramla gidip güvercin aldım. O günden beri artarak devam etti.”dedi.

‘Özel olan güvercinlerin fiyatı bin TL’yi geçiyor’ 

Güvercinlerin çok sayıda çeşidi olduğunu ifade eden Hakan Işık, “ Örneğin kostümüne göre çifttepeler, buharalar, balonlar, demkeşler, oyunkuşları, paçalılar, paçasızlar, dönekler, sayalar gibi daha saymadığım bir çok türü var. Renk olarak da çok çeşit mevcut. Siyah, beyaz, boz(kül rengi), miski,  şekeri, şampanya gibi çok sayıda renk de var. Bu renkleri kendi içinde de detaylı gruplandırırsak hemen hemen 100’e yakın renk ortaya çıkar. Şu anda ben iş yeri haricinde evde de besliyorum. Hepsi ile birlikte yaklaşık 1000 adet güvercinim var. En ucuz güvercin 10 TL, en pahalıları bin TL’den aşağı düşmüyor. Bu pahalı olan kuşlar özel olan, damızlık olarak kullanıyorum. Gelenlere özel güvercinlerin uçuşlarını bizzat göstererek beğendiriyoruz, seçim yaptırıyoruz. O kuşların bir çift yavrusu 800-ile 1000 TL arasında değişiklik gösteriyor.”

Az yem çok ilgi

Güvercinlerin ortalama ömürlerinin 15-16 yıl olduğunu belirten Işık, “ Güvercinlerin ortalama yaşam süreleri 15 yıldır ancak kuşa iyi ve düzenli bakım yapılırsa ömürlerinin 5 yıl daha uzama şansları vardır. Bu kuşların en verimli çağları 1 ile 10 yaşları arasındadır. İstisnai durumlar haricinde ve iyi barınak şartlarında güvercinler ifade ettiğim yaş aralıklarında hiç yumurta kesmeden verimli olurlar. İyi barınak şartları denince ilk olarak çimen ve toprak alanın bu kuşların olmazsa olmazlarından. Kuşların doğal ortamlara en yakın şartlarda beslenmesi gerekir. Genellikle güvercinleri çatılarda besleyenler oluyor, ama çatılardaki kuşlarda verim azalır.  Çatılardaki kümesler kimyasal ürünlerden yapılıyor genellikle, bu da hayvanlara olumsuz yansıyor. Yani kuşların altındaki kendi dışkılarını dahi sürekli olarak temizlemek bile doğru değil. Kuşları beslerken de dikkatli olunmalı. Kuşları tıka basa doyurmak da doğru bilinen yanlışlardan. Bazıları yavrular ölmesin diye fazla yem veriyorlar, ‘kuşun ebeveyni yediği fazla yemi kursağından kusarak yavruyu besler’ sanıyorlar ama bu bir yanılgı. Böyle olunca da yavrular ölümleriyle karşılaşılabiliyorlar. Az yem verilir ve çok ilgi gösterilirse, çok daha sağlıklı kuşlarınız olur” ifadelerini kullandı.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.