Son Dakika

• No Posts Found

KOCABAŞ: ‘KÜTLÜ PAMUK 5 TL’NİN ALTINA DÜŞMEMELİ’

 İsmail Eravcı

Söke Ziraat Odası Başkanı M. Kemal Kocabaş, pamuk hasadının resmen başladığını belirterek üreticinin sezona girerken bir takım sıkıntıları olduğunu söyledi. Kocabaş sezon öncesinde en önemli sıkıntının ise borsada pamuk fiyatlarının oluşmamasından kaynaklandığını söyledi. Borsada fiyatın oluşmamasının üreticiyi tedirgin ettiğini söyledi.

Konuyla ilgili gazeteniz Yeni Söke’ye açıklamalarda bulunan M. Kemal Kocabaş “Pamuk hasadı resmen başladı. Önümüzdeki günlerde hasat yoğunluğu artacak. Sezona girerken en büyük sıkıntımız borsada pamuk fiyatlarının oluşmamasından kaynaklı. Hasat başlamasına rağmen henüz borsada tahta fiyatlarını göremiyoruz. Bizim isteğimiz pamuk satışlarının Korbey huzurunda yapılması ve bu fiyatın mutlak şekilde tahtaya yansıması. Son aylarda pamuk fiyatları tahtaya yansımıyor. Korbey 15 dakikalığına toplanıyor ama burada işlem yapılmadığı için tahtaya yansımıyor. Bütün satışlar Korbey toplantısı dışında yapılıyor. Korbey toplantısı dışındaki fiyatlarda tahtaya yazılmıyor. Bu da pamuk fiyatlarında belirsizliğe neden oluyor. Onun için üretici olarak bizim isteğimiz satışların Korbey huzurunda yapılması. Korbey huzunda yapılmayan satışların da borsada tahtaya yazılmasıdır. Bunun böyle olmasını istiyoruz” dedi.

Pamuk fiyatları ile ilgili görüşlerini de açıklayan Kocabaş “Pamuk üretim maliyetleri çok yükseldi. Üretimde  artan girdi fiyatları nedeniyle  üretici büyük bir risk altında. Mozat, gübre, tohum ve zirai ilaç fiyatları, ekipman girdileri çok yükseldi. Maliyet 4 TL’ye yaklaştı. Bundan dolayı sıkıntılı bir durum var. Girdilerin yükselmesi üretimi tehlikeye atıyor. Bunun için pamuk fiyatının 5 TL’nin altına düşmemesi gerekiyor. Asıl tehlike eğer önümüzdeki yıl fiyatlar düşerse üretkici büyük sıkıntıya girecektir. Bizim üretici olarak beklentimiz fiyatın 5 TL’nin altına düşmemesidir.”dedi.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.