Son Dakika

• No Posts Found

ESNAFLARDAN BURS TEPKİSİ

İsmail Eravcı

Önümüzdeki günlerde üniversitelerde de 2018-2019 Eğitim Öğretim yılı başlayacak. Üniversiteye başlayacak öğrencilerin sorunlarından birisi ise burs almak. Burs veren kurumlardan biride Aydın Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Vakfı. Ancak Vakıf yaptığı uygulama ile tepki çekiyor. Çünkü Vakıf Adnan Menderes Üniversitesine kayıt yaptıran Aydınlı esnafların çocuklarına burs vermiyor. Burs için başvuran öğrencilere olumsuz yanıt veriliyor.

Duruma tepki gösteren esnaflardan Adnan Çam “Yıllardır bağlı olduğum Elektrikçiler Odasına aidat ödüyorum. Odaya karşı her türlü görevimi yerine getiriyorum. Aydın Esnaf Odaları Birliği Vakfı’nca odalara kayıtlı esnafların üniversiteye kazanan çocuklarına burs veriliyor. Bu sene benim kızım da üniversiteyi kazandı. Kazandığı üniversite ise ADÜ. Kızımın ADÜ’yü kazandığını gösteren tüm evraklarla birlikte Vakıf’tan burs için odaya başvurduk. Cevap olumsuz geldi. Gerekçesini sorduğumuzda Esnaf Vakfının Aydın dışındaki üniversiteleri kazanan öğrencilere burs verdiği ama ADÜ’yü kazanan öğrencilere burs vermediklerini söylediler. Vakfın senedinde böyle bir madde olduğunu bundan dolayı ADÜ’yü tercih eden Aydınlı esnaf çocuklarına burs veremeyeceklerini dile getirdiler. Eğer benim kızım Muğla’ya, İzmir’e veya başka bir şehirdeki üniversiteyi kazanmış olsa bursu verebileceklerini söylediler. Bu yanlış bir uygulama. Aydınlı çocukların ADÜ’ye tercih etmeleri özendirilmesi gerekirken tam tersi yapılıyor. Bu durum kesinlikle düzeltilmelidir.”dedi.

Söke Demirciler ve Madeni Eşya Sanatkarları odası Başkanı Ahmet Tokmakoğlu bu durumu doğrulayıp “Vakıf kurulurken böyle bir madde konmuş. Hangi gerekçeyle kondu bilmiyorum. Ama düzeltilmesi gerekli. Bu yıllardır böyle. Yanlış bir uygulama.’dedi.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.