Son Dakika

• No Posts Found

SÖKE’DE 23 BİN 444 ÖĞRENCİ DÜN SABAH DERS BAŞI YAPTI

İsmail Eravcı

2018-2019 eğitim öğretim yılı dün yapılan çeşitli törenlerle başladı. Dün saat 09.00’da Cumhuriyet Meydanında Çelenk Koyma töreni yapıldı. Söke İlçe Milli Eğitim Müdürü Şerafettin Yapıcı ve okul müdürleri ve öğrencilerin katılımıyla Söke Cumhuriyet Meydanındaki Atatürk Anıtına Çelenk konulup saygı duruşunda bulunuldu ardından İstiklal Marşı söylendi.

İlçe bazındaki İlköğretim Haftası kutlamaları 100. Yıl Atatürk İlköğretim okulu ev sahipliği yapıldı. 100. Yıl Atatürk İlkokulundaki tören saat 10.00’da başladı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşının söylenmesiyle başlayan törende Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un ilköğretim haftası mesajının okunmasıyla devam edildi.

Söke İlçe Milli Eğitim Müdürü Şerafettin Yapıcı yaptığı konuşmada “Bugün 2018-2019 Eğitim ve Öğretim yılına başlamanın heyecanını ve coşkusunu hep birlikte yaşamaktayız. Bu heyecan ve coşkumuzu, birlik ve beraberliğimizi devam ettirerek Söke’yi eğitim ve öğretimde bir marka haline getirmek için hep birlikte daha çok çalışmamız gerektiğinin bilinci içindeyiz.  2018-2019 Eğitim Öğretim yılında Söke’de 68 resmi, 19 özel öğretim okulumuzda toplam 23 bin 444 öğrencimize 1612 öğretmenimiz ve personelimizle hizmet vereceğiz. Temel eğitimden 734, ortaöğretimde “533, özel eğitimden 187 olmak üzere toplam 1454 öğrencimiz de taşıma kapsamında eğitim ve öğretimlerini sürdüreceklerdir. İkili Eğitim ve öğretim yapan okulumuz bulunmamaktadır.  Değerli Meslektaşlarım,  Başöğretmenimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün de dediği gibi “İlk ilham ana kucağından sonra, okuldaki öğretmenin dilinden, eğitiminden ve vicdanından alınır.” Bu yüzden, bugün biz öğretmenlerin vazifesi ve sorumluluğu dünden daha fazladır. Yükümüz hem ağır hem de çok değerlidir. Bu necip milletin geleceğinin inşası sorumluluğu altındayız. Gördüğümüz olumsuzluk karşısında olumsuzluğu düzeltmek, çözüm bulmak görevimizdir.  Değerli öğretmen arkadaşlarım, iyi bir nesil yetiştirmek için öğrencilerimize sosyal bilimleri ve fen bilimlerini en iyi şekilde öğretirken, tarihimizi, Vatan sevgisini, Bayrak sevgisini, Demokrasiyi, Cumhuriyeti, Atatürk İlke ve inkılaplarını, erdem ve ahlakı davranış haline getirmemiz gerektiğini ve  insan yetiştirmenin önemini ve hatasının telafi edilemeyeceğini idrak etmemiz gerekmektedir. Teknolojik gelişmelere ayak uydurmak ve dünyada ortalama her 2 dakikada bir bilginin üretildiği hıza yetişmek için kendimizi devamlı güncellemek, okumak ve araştırmak zorundayız.  Sevgili öğrenciler,  her şeyin en güzeline layık olan, okuyan, düşünen, soran, sorgulayan, araştıran, çözümcü  eleştirilerde bulunabilen, günceli çağdaş yaklaşımlarla değerlendiren, yenilikçi, bilimi ve teknolojiyi yararlı bir şekilde kullanan, kendine güvenen bireyler olarak yetiştiğiniz müddetçe ülkemiz ve insanlık adına büyük  bir kazanım olacağınızı aklınızdan çıkarmayın. Bu donanım, sizi, ailenizi, milletimizi, ülkemizi ve insanlığı yüceltecektir. Yeter ki, birikimli olmak için çalışın, başarmak için samimi ve gayretli olun. Unutmayın ki disiplinli çalıştığınız sürece başaramayacağınız hiçbir şey yoktur. Kıymetli veliler,  emanetlerinizi en iyi şekilde hayata hazırlamak bizim asli görevimizdir. Öğretmenlerimizle iş birliği yapmak, çocuklarımıza yapabilecekleri sorumluluklar vermek ve onları takip etmek çocuklarımızın özgüvenini ve başarısını artıracaktır. Sizlerin eğitimcilere olan desteğiniz ve güveniniz bizlerin başarısını artıracak en önemli unsurdur.  Bu duygu ve düşüncelerle 2018-2019 eğitim öğretim yılının kazasız, belasız ve başarılı geçmesi dileğiyle, hayırlar getirmesini temenni ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Söke Kaymakamı Tahsin Kurtbeyoğlu konuşmasında “23 bin öğrencinin okula başlamasının, 46 bin ebeveynin de okula başlaması anlamına geliyor.  Eğitim; ailede başlayıp, çevre ile gelişen ve okullarda taçlanan bir süreçtir. Ama biliyoruz ki eğitim aslında ömür sonuna kadar süren bir durum. Bu sebeple okullarda sadece akademik başarıların hedeflenmesi bizi toplum olarak geliştiren ve değiştiren temel bir husus değildir. Akademik başarı çok şeyi ifade eder ancak her şey de değildir. Bunu bilerek hareket etmek durumundayız. Gerek ailede gerek çevrede ama mutlaka okullarda, ciddi bir ahlak ve erdem eğitiminin de olması kaçınılmazdır. Çünkü ahlak ve erdem olmadan elde edilecek olan maddi başarılar, geçicidir. Değerli öğretmenler, öğrencilerimizin özgürce düşünebilen, ‘neden, niçin, nasıl gibi bir takım soruları kaygısızca sorabildikleri, endişesiz bir ortamı temin etmek sizlerin asli görevlerindendir.  Sonuç olarak ‘İlim Çin’de de olsa alınız’ diyen bir anlayışın mensupları olarak her nerede ve nasıl bir gelişme varsa takip etmek, onu hayatımıza aktarmak, bizlerin temel görevi olsa gerek. Unutulmamalıdır ki öğretmenlik, belki de tarihin en eski mesleklerinden biri olmak ile birlikte kutsal görevlerinden de biridir. Türk milletinin kurtarıcısı, cumhuriyetimizin kurucusu, Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk’ün kurtuluş mücadelesinden sonraki ilk işlerinden biri kara tahtanın başına geçerek, cehaletten toplumu kurtarma mücadelesi olmuştur. Bugün öğretmenlerimizi de Gazi M. Kemal’in manevi mirasçıları olarak görüyoruz. Yeni eğitim ve öğretim yılının hayırlara vesile olmasını diliyorum” şeklinde konuştu. Şiirlerin okunması, Halk oyunları gösterisinin ardından 4.’üncü sınıf öğrencileri, 1’inci sınıf öğrencilerine hoş geldiniz karşılaması yaparak proğram sona erdi.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.