Son Dakika

• No Posts Found

GECE PAMUK TOPLAYAN MAKİNELER MEN EDİLECEK

İsmail Eravcı

Söke Ovasında 360 bin dekar, Didim Ovası’nda 40 bin dekar olmak üzere yaklaşık 400 bin dekarlık alanda pamuk hasadı başladı. Şu ana kadar 400 bin dekarlık alanın yaklaşık yüzde 5’i hasat edilirken, Söke Ovasında şu anda 25 dolayında makinenin hasat yaptığı belirtildi. Söke Ovasında pamuk hasadının başlaması nedeniyle Söke Kaymakamı Tahsin Kurtbeyoğlu başkanlığında kurulan Söke İlçe Pamukta Kaliteyi Koruma Komisyonu dün denetimlerde bulundu. Kaymakam Kurtbeyoğlu, gece pamuk toplayan pamuk toplama makinelerine men edilmesi için valiliğin çalışma yaptığını söyledi.

Dün saat 14.00’te Kaymakam Tahsin Kurtbeyoğlu Başkanlığında Söke İlçe Tarım ve Orman Müdürü Zeki Berhuni, Söke İlçe Jandarma komutanı Yüzbaşı Gökhan Kurgan, Söke Ziraat Odası Başkanı M. Kemal Kocabaş, Söke Ticaret Borsası Başkanı Ahmet Nejat Sağel, 131 Nolu Söke Pamuk ve Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifi Başkanı İsmail Özer’den oluşan komisyon dün saat 14.00’de çırçır fabrikalarında incelemelerde bulundular. Pamukların nem oranları belirlendi.

Güllübahçe çevresindeki çırçır fabrikaları denetlenirken, ayrıca toplama makineleri de denetlendi. Söke Kaymakamı Tahsin Kurtbeyoğlu yaptığı açıklamada “Çırçır fabrikalarımızı geziyoruz 14’ün altında olması gereken nem oranları bu rakamın çok altında olduğunu görüyoruz. 14’ün altında olan oranlar ideal oranlar. Bunlar olması gereken nem oranları zaten. Bizim bugün yaptığımız esasen bir denetim değil, farkındalık oluşturma çalışması. Hem çırçır fabrikalarımızı geziyoruz, hem de birazdan pamuk toplama makinelerini arazide denetleyeceğiz. Bu sene geçen yıllardan farklı olarak Tarım Orman Müdürlüğümüz, Ticaret Borsamız, Ziraat Odamız nemli pamuk alınmaması ve toplanmamasıyla ilgili çalışma yürütecekler. Yine Jandarma komutanlığımızda daha aktif olarak sahada olacak. Bir yandan hırsızlık gibi asayiş olaylarına bakarken, bir Tarım Orman Müdürlüğü personeliymiş gibi nemli pamuk toplanmasının önlenmesi için mücadele edecek. Pamuk toplama makinelerini kontrol edeceğiz. Onların belgeleri ve ruhsatlarını kontrol edeceğiz. Şüpheli durumlarda Tarım İlçe Müdürlüğümüz çağrılacak. Onlar haber aldığında Jandarma Komutanlığımıza çağıracak. Ayrıca Çiftçi Malları Koruma Başkanlığından, Sulama Birliğinden de yararlanmak istiyoruz.

Bu mesele Söke pamuğunun daha doğrusu Sökelilerin bütünüyle belli bir standardı yakaladığı üretim yapmasıyla ilgili bir konu. Maalesef 3-5 tane insanın yanlışmasından kaynaklı bütün Söke pamuğu lekeleniyor. Bunun önlenmesiyle ilgili bir mesele. Bu anlamda basınımızın da yanımızda olması ve bu mücadeleyi desteklemesini önemsiyoruz. İnşallah bugünden itibaren artacak denetimlerle birlikte önümüzdeki seneye bu denetimler kalmaz. Teşvik sistemiyle ilgili, nemli pamuk toplanmamasıyla ilgili, türleri ile ilgili biz bir standartın yakalanması ve sürdürülmesiyle ilgili bir yandan da fikir jimlastiği yapıyoruz. Türkiye’nin en büyük ovalarından biri, en büyük pamuk üretilen alanlarından biri Söke Ovası. Bu konu sadece Söke ile ilgili değil. Bütün Türkiye ile ilgili konnu diye düşünüyoruz. Elbirliği ile bu nemli pamuk hasadını komple çözeriz diye düşünüyorum” dedi.

Söke Ticaret Borsası Başkanı Ahmet Nejat Sağel’de yaptığı konuşmada kontrolleri çok iyi bulduklarını belirterek “Kaymakamımız yanımızda. Bugünde yine bizim yanımızda Ben kendilerine çok teşekkür ediyorum. Jandarma Komutanına ve İlçe Tarım Müdürüne teşekkür ediyorum. İnşallah bu nemli pamuk toplamanın önüne geçeceğiz. Söke’nin pamuğunu öne çıkarıp kaliteyi artıracağız. Bu herkesin yararına olacaktır. Yüksek miktarda paraya ürünlerini satacaklardır” dedi.

Söke Ziraat Odası Başkanı M. Kemal Kocabaş’ta nemli pamuğun sıkıntılarını dile getirip, nemli pamuğun kaliteyi düşürdüğünü dile getirdi.

İlgili haberler

Yorum yaz

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.