Son Dakika

• No Posts Found

‘İKİSİNDEN BİRİSİ İSTİFA ETMELİDİR’

(ÖZEL Haber) İsmail Eravcı – Ruchan Durgut

Germencik Belediye Başkanı ve aynı zamanda MHP’den Aydın Büyükşehir Belediye Başkan Aday Adayı olan Ümmet Akın, Gazeteniz Yeni Söke’ye yaptığı ziyarette çarpıcı açıklamalarda bulundu. Ümmet Akın özellikle suyun bedava olması konusunda CHP Aydın İl Başkanı Ali Çankır ve Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu ile yaşadığı polemikle ilgili olarak ikisinden birinin istifa etmesi gerektiğini söyledi.

Germençik Belediye Başkan Adayı ve aynı zamanda MHP  Aydın Büyükşehir Belediye Başkan Aday Adayı Ümmet Akın, suyun Aydın ili genelinde ücretsiz olması konusunda gazeteniz Yeni Söke Muhabirlerinin soruları üzerine açıklamalarda bulundu. Akın, suyun bedava olması konusunda CHP İl Başkanı Ali Çankır ile Büyükşehir Belediye Başkanı’nın farklı açıklamalar yaparak çeliştiklerini belirterek “Biz su haktır ücretsiz olmalı dediğimizde CHP İl Başkanı Ali Çankırı dedi ki “Ümmet Akın çiftlik bankın sahibi Tosuncuk olarak bilinen kişiyi geçti, onun gibi sallıyor bu” dedi. Ben CHP il başkanını kınıyorum. Derhal istifa etmesi gerekiyor il başkanlığından. Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı derhal istifa etmesi lazım yada Büyükşehir Belediye Başkanlığına gidip mevcut başkanından hesap sorması lazım. Ben böyle açıklama yaptım, sende bu bilbortlara AK Parti ve MHP’ye çağırıyorum hodri meydan su ve elektrik bedava olsun diye reklam verdin.’ diye.  Bu durumda ikisinden birisi istifa etmesi lazım. Neden derseniz demek ki ücretsiz olabilme şansı varmış ki arkadaş bilbordlara su ve elektrik ücretsiz olsun yazısını yazdı. O zaman Ümmet Akın’ın iddiaları doğru çıkıyor” dedi.

O bilbordların üzerinden çok meclis toplantısı geçtiğini hatırlatan Akın “Ama gündeme getirmedi. Meclis gündemine getirmedi. Ben şunu söylüyorum. Sağa sola, öne arkaya, aşağıya yukarıya hiçbir yere top atmıyorum. Direk söylüyorum. 2019 yılında Büyükşehir Belediye Başkanı olduğum ilk meclis toplantısında Su haktır, ücretsiz olmalı sözümün arkasındayım. İlk mecliste de 0 ile 5 ton arasına kadar iki kişilik aileler, 0 ile 15 tona kadar da 4 kişi ve üzerindeki ailelerde ücretsiz olacak. Bu nedir ne demek? Temel ihtiyacınız kadar olan suyun ücretini ödemeyeceksiniz, temel ihtiyacınızın üzerine çıktığınızda da su parasını şu kadar ödeyeceksiniz. Personel, araç gereç giderleri ve su boruları ile ilgili teknik anlamdaki ihtiyaçlarını ödeyeceksiniz. Biz sudan Büyükşehir Belediye Başkanı olarak ticaret yapmayacağız. Buradan söz veriyorum” dedi.

Muhabirlerimizin sorusu üzerine Nazilli Belediye Başkanı Haluk Alıcık’ın geçtiğimiz günlerde Gazeteniz Yeni Söke’ye yapmış olduğu ziyarette “Su ücretsiz olmaz” sözünü hatırlattığımız Ümmet Akın “ Sayın Başkan bizim partimizin belediye başkanıdır. Saygı duyarız ama O’nun düşüncesidir. Benim ekibim bunu çalışmış alt yapısını yapmış, ben kendimden eminim. Ne kadar gelir geldiğini biliyorum, ne kadar iş yapıldığını biliyoruz. O zaman şunu sormazlar mı daha önce yani Büyükşehirden önce Söke’de 1 lira 80 kuruş su parası alınıyordu. Burada hiçbir hak değişmedi. Hiçbir abone bağlanmadı. Yeni kuyular açılıp rezerve artırılıp suyu çeşmeden içirilmedi. Ne oldu da 6,5 -7 TL. oldu. Demek ki olabiliyormuş. İl Başkanına bunun sorulması gerekli. Ben şunu söylüyorum. Büyükşehir Belediye Başkanı ve CHP İl Başkanından birisinin istifa etmesi gerekli. Yine birinden birinin istifa etmesi lazım” dedi.

Sokaktan bir CHP’linin bunu söylemesi durumunda saygıyla karşılayacağını söyleyen Akın “Ama CHP İl başkanısın, derhal koltuğu terk et. Başkanla çeliştiniz. Dalga mı geçiyorsun sen benim kıymetli hemşehrilerimle. İndireceksen indir. İnsan aklıyla dalga geçiyormuş gibi bir durum söz konusu. Ben şunu söylüyorum. Kendisi hayır ben bunu Büyükşehir Belediye Başkanı olarak inkar ediyorum diyorsa da suda dahil olmak üzere tabela vergileri, kanalizasyon paraları, içme suları, inşaat harçları otoparklar, minibüs ticari araçlar vb. aldıkları vergi ile belediyeciliği kurguladılar, bütçeyi kurguladılar” dedi.

OTOPARK OLMAYIŞI TRAFİK SORUNUN ARTIRIYOR

Trafik sorunu ile ilgili de görüşlerini açıklayan Ümmet Akın “TÜBİTAK’ın yeni bir araştırması var. Araştırmanın yapılalı. 2-3 ay oldu. Trafik sorununun yüzde 35’inin otopark arayan araçlardan kaynaklandığını söylüyor. Otopark arayan araçların otopark bulamadığından ve sürekli otopark aramak için döndüğünden trafiğe meşgul ettiğini söylüyorlar. Bu baktığınızda mantıklı mı mantıklı, doğru mu doğru. Otopark yapmak kimin görevi, Büyükşehrin görevi. Büyükşehir yasasını revize etme çalışmaları  var. Biraz daha ilçe belediyelerinin yetkilerinin artırılması ilgili bir çalışma. Özellikle mali özerkliği ile ilgili bir çalışma var ama tabi bu parlamentodaki partilerin işi. Bizde bununla ilgili. Biz de ilçe belediyeleri olarak bu çalışmanın yapılması konusunda talep ediyoruz. Destek olmalarını istiyoruz. Ama ben Büyükşehir Belediye Başkanı olduğumda ilçe belediye başkanı hangi partiden olursa olsun asli görevim ilçelerde yaşam alanları, gelişim alanları, konut alanları, alışveriş alanları, yeşil alanlar, ağaçlandırma, sağlıklı cadde, bulvar, otoparklarını yapacağız. Çünkü bunlar bizim insanımız için olmazsa olmaz. Bunları şimdiden güzel Söke’miz için söz veriyorum. Parti ayırt etmeden bunları yapacağız. Sökeliler kıymetli bizim için. İnşallah Söke’ye daha iyi hizmet sunacağız” dedi

İTTİFAKI GENEL BAŞKANIMIZ BİLİR

Aydın’da sağ ittifakla ilgili de görüşlerini açıklayan Ümmet Akın “Biliyorsunuz ben Milliyetçi Hareket Partili belediye başkanıyım. Partimden hiç ayrılmadım. Partime hizmet etmeye çalıştım. Ben yine MHP’den Büyükşehir Belediye Başkan adayıyım. İttifakı sayın Genel Başkanımız bilir. Benim sağ ittifak konusunda bilgim yok” dedi.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.