Son Dakika

• No Posts Found

SÖKE OVASI’NDA HASADIN YÜZDE 30’U TAMAMLANDI

İsmail ERAVCI

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri İzmir Bölge Birliği yönetim Kurulu üyesi Mustafa Ali Öz, üreticinin pamuğunu en ucuza almak için her türlü bahanenin üretildiği bir dönemden geçtiklerini belirterek, önümüzdeki günlerde pamuk fiyatlarının biraz daha geri çekilmesinden endişe duyduklarını söyledi. Pamuk hasadının sıkıntıya girmeye başladığını söyleyen Mustafa Ali Öz “Tariş pamuk alımını 11,50 TL’den başladı ve şu anda 10,50 TL’ye kadar düşürdü. Böyle kalacağı da meçhul. Tüccar da bunu fırsat bilip fiyatları düşürme eğilimindeler. Üreticiyi sıkıştırıyorlar rutubet var, yabancı madde diye bahanelere başladılar. Tamam bunu biliyoruz, her yıl hasat döneminde fırsatçılığı yapıyorlar ama bu sezon biraz fazla oldu. Fiyatlarda belli bir seviyeye gelince artık her türlü bahaneyi üretiyorlar. Önümüzdeki günlerde hasat sıkıştırdıkça bu fiyatları biraz daha geri çekmelerinden endişe duyuyoruz. Bu durum hiç hoş değil. Buna tepki gösterilmesi gerektiğini düşünüyorum” dedi.

TARİŞE EMANETE BIRAKMAKTA FAYDA VAR

Pamuk alım tüccarlarının çok nazlı hareket ettiğini söyleyen Mustafa Ali Öz “Tariş Türkiye’deki borsalara ayak uydurmak durumunda. Onlarda kurumu korumak istiyor. Tariş piyasanın üzerinde rakam açıkladı. İyiydi, o rakamdan bende memnundum. Ama şu anda üst üste düşürmesi tüccarın ekmeğine yağ sürüyor. Tarişte aldığı pamuğu borsaya sürecek, yüksek fiyattan alırsa kurumada zarar ettirmemesi gerekiyor. Orada bir sıkıntı var. Çiftçinin direnmesi ve duyarlı olması lazım. Gerekirse Tarişe pamuğunu verip hemen para demesin. Emanete versin. Tariş o zaman biraz rahatlar. Tariş piyasanın üzerinde fiyat verdiği için üretici ister istemez Tarişe yükleniyor. Tarişin aldığı pamukta ciddi bir meblağ tutuyor. Hedefleri 20 bin ile 25 bin ton ise bunun 3’te 1’ini geçtiler şu anda. Tariş ürünü peşin almak istiyor, buna alacak gücü de var Tarişin. Bundan dolayı Tariş tüccar zihniyeti uygulayabilir diye düşünüyorum ”dedi.

KAYMAKAMLIĞIN ÇALIŞMASI DOĞRU AMA EKSİK

Öz açıklamasını şöyle sürdürdü “Makinalı sistemde depolama yapamıyoruz ama emanette sıkıntı var. Artık eskisi gibi çırçır fabrikaları emanete de sıcak bakmıyorlar. Emanete bırakılan pamuklardan sigorta keseceğiz veya başka sıkıntılar yaşanıyor. Ziraat Odalarının bu işi biraz daha ciddi el atsa bazı sorunların giderileceğini düşünüyorum.

Makineli tarımdayız. Topladık, elimiz mahkum Tariş’e yada çırçır fabrikasına dökmek zorundayız pamuğu. Çok büyük depo gerekli ki bu kadar büyük depo Söke Ovasında kaç kişi’de var ki.  Kaymakamlığın çalışması doğru bir çalışma. Ama eksik bir çalışma. Rutubetli pamuk toplanmasın, Söke pamuğunun kalitesi düşmesin.  Bende buna taraftarım. Ama yine bir taraftan makine arkası kozak toplama işlemleri devam ediyor. Sonuçta vatandaş alıyor bunu o güzelim pamuğa karıştırarak pazara, borsaya sunuyor. Ne oluyor, Söke pamuğunun kalitesi yine bozuluyor. Sadece rutubetli değil kirli pamuğunda alınmasına engel olalım.

Makine arkası toplanan pamuk değerlendirilsin ama ayrı değerlendirilsin. Çünkü makine arkası pamuk kalitemizi bozuyor. Bu da hoş değil. Ama rutubetli pamuk hakikaten toplanmasın. Tariş belki rutubetli pamuk almıyordu ama tüccarlar rutubet konusunda çok titiz değillerdi. Rutubetli pamuk dönümde 20 kg. fazla verim alabilmek veya daha fazla alan toplayabilmek amacıyla alınıyordu ama tüccar almazsa ve kontrol yapılırsa kalitemiz düzelecektir”

SÖKE OVASININ YÜZDE 30’U HASAT EDİLDİ    

Söke Ovasında pamuk hasadının en az yüzde 30’unun tamamlandığını söyleyen Mustafa Ali Öz “Söke Ovasında hasat hızla devam ediyor. Şu günlerde pamuk hasadının yüzde 30’luk bölümü tamamlandı. Tuzburgazı ve Atburgazı taraflarında hasadın yüzde 50’lik bölümünün tamamlandığını söyleyebilirim. Bizim mevkide bile hasadın yüzde 30’luk bölümü tamamlandı. Yani Söke Ovasında pamuk hasadının en az yüzde 30’u yapıldı. Önümüzdeki günlerde hasat daha da hızlanacaktır” dedi.

İlgili haberler

Yorum yaz

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.