Son Dakika

• No Posts Found

DOMATESİN FİYATI GİDEREK ARTIYOR

Ruchan DURGUT

Sofralarda en çok kullanılan sebzelerden olan ve son dönemlerde yaşadığı fiyat artışı ile gündeme oturan domatesin 1 kilogramı Söke’de en ucuz 5 TL en pahalı 10 TL’ye satılıyor.

Söke tezgahlarında satış fiyatları ile vatandaşın hesabını zorlayan domates hakkında esnaf, manav ve pazarcılar fiyatların artışını yaşanan rekolte düşüklüğüne, domates satışlarında öncelikle ihraç bağlantılarının tercih edilmesine, domatesin ilaçlama koşullarına ve ürün kalitesine bağlı olduğunu dile getiriyor. Sattığı yemeklik domatesleri halden 5,5 TL’ye aldığını dile getiren Söke manavlarından Zafer Büyüktürkmen, ‘’ Genellikle yemeklik olarak kullanılan domatesleri 7 TL’den satıyoruz. Bir de aynı yemeklik domateslerin halde 4 lira olanları var ancak ondan 1 kasa(ortalama 15 kg) aldığımda 4-5 kilosu çürüktür. Pazar yerinde onu şişirip verebiliyorlar. Pazar yerinde fiyat 5 TL. Ama ben manav olarak bunu yapamam. Ben burada çürük çarık olan bütün domatesleri ayırır atarım. Fark buradan kaynaklanıyor. Pembe domatesin fiyatları diğer domatese oranla biraz daha pahalı. Pembe domatesi Nazilli bölgesindeki üreticilerden temin ediyorum. Bu domatesin en büyük özelliği kabuğunun ince olması ve yemeğe konmamasıdır. Sadece söğüş, kahvaltılık ve salata malzemesi olarak kullanılır. Pembe domatesin bana geliş fiyatı 8 TL. Pembe domatesin satışını maliyetleri ve kar farkı ile 10 TL’den gerçekleştiriyoruz. Ucuza satılan domateslerin kalitesine ve ilaçlama koşullarına bakmak lazım” diye konuştu.

Domatesi 5 TL’den satışını gerçekleştirdiklerini dile getiren Söke Çarşamba Pazarı esnaflarından Hakan Yardımcı, “Domatesi halden 4 TL 30 kuruşa alıyoruz. Aslında domatesi doğrudan üreticiden alıyorduk. Bu dönemde kıtlık olduğu için halden almaya başladık. Domates fiyatlarının yükselmesinin sebebi kıtlık yaşanması ve ilaçlama yapıldığı için olduğunu düşünüyorum. Bir de domateslerin yurt dışına ihraç edilmesi konusu var. İç piyasadan ziyade dışa olan yönelim, yurt içi fiyatlarına da etki ediyor. Üretici de artık pahalıya satmaya başladı. Artık üreticiler 3,5 – 4 TL ‘den fiyat veriyor. Üreticideki en kötü domates şu an 3 TL. Biz de fiyatların aşağıya düşmesini, vatandaşın ucuza domates yemesini isteriz” diye konuştu.

Domatesin zincir marketlerdeki ortalama satış fiyatları ise şu şekilde; salkım domates kilogramı 7 TL, kokteyl domates kilogramı 9 TL, yemeklik domates kilogramı 7 TL’den satılıyor.

İlgili haberler

Yorum yaz

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.