Son Dakika

• No Posts Found

SÖKE ÇARŞAMBA PAZARINDA PATATES FİYATLARI CEP YAKIYOR

Geçen yıl kg.’ı en fazla 75 kuruş olan patatesin fiyatı Söke Çarşamba pazarında 4 TL. ye kadar yükselirken, vatandaşlar fiyatlar karşısında şaşkınlıklarını izleyemiyorlar. Dün Söke Çarşamba pazarında Nevşehir yöresinden gelen patatesin kg.ı 2,5 TL. den satılırken, Ödemiş yöresinin patatesi ise 4 TL. den müşteriye sunuldu.

Söke’li pazarcılardan Ramazan Yaşar, kendisinin Patatesçi Ramazan olarak tanındığını belirterek, Ödemiş patatesinin Ocak Şubat aylarındaki soğuklardan çok fazla etkilendiği için fiyatının yüksek olduğunu belirterek “Türkiye’de en kaliteli patates Ödemiş’te yetişiyor. Doğal olarak fiyatı da yüksek oluyor. Nevşehir yöresi patatesi ise lekeli oluyor. Biz buna kanserli patates diyoruz. Patates fiyatları en az 1 ay daha düşmez. Çünkü yeni mahsul patatesler tezgaha 1 ay sonra düşer. Bize göre fiyatlar çok fazla düşmez. Özellikle Ödemiş patatesi  fiyatını koruyacaktır.”dedi.

Mağaralarda çok fazla patatesin saklandığı şeklindeki haberleri sorduğumuz Ramazan Yaşar “Ödemiş yöresinde patates yok. Patates Nevşehir yöresinde. Neşehir yöresinde – 5 derecede patatesler mağaralarda depolanıyor. Ancak bu patatesler uzun süre dayanmıyor. Nedeni de lekeli yani bizim deyimimizle kanserli olmasıdır.”dedi

Öte yandan diğer sebzelerin fiyatları da vatandaşın cebini yakacak cinstendi. Pazarda taze fasulyenin kg.ı 7 TL olduğu dikkat çekerken, kabak 2,5 TL., biber 3 TL., patlıcan 3 TL., salatalık 2,5 TL. den satıldığı görüldü.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.